„Věra Rudolfová vydává další díl knihy, která má vazbu na náš region. Publikace má název Kraj návratů i setrvání. Město za tento příspěvek obdrží patnáct výtisků této knihy," uvedl novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Soubor medailonů vyjde v příštím roce a je pokračováním knih věnovaných osobnostem Vysočiny. „Bude tam nejméně dvacet známých i méně známých jmen. Určitě tam uvedu malířku Marii Střižíkovou, která trávila na Vysočině dětství. Velice si tento kraj zamilovala a ráda se sem vracela. Je poměrně málo známá, ale Vysočinu malovala velice hezky," prozradila autorka připravované publikace.

Další z osobností, která by neměla v knize Kraj návratů i setrvání chybět, je básnířka Elvíra Stárová. „Chtěla bych tam mít také právníka a spisovatele Jana Evangelistu Nečase, zjistila jsem o něm dost podrobností a dokonce jsem se propracovala k rodinné kronice Nečasů," vyjádřila se spisovatelka.

Chybět by neměl ani medailonek básníka a humoristy Wolfganga Fleka, který psal také pod pseudonymy Skvrna Vlkochod a Akela. V Novém Městě na Moravě prožil mládí, v místní reálce také v roce 1901 s úspěchem maturoval. Na tamější maturitní zkoušku dokonce složil jedno ze svých slavných veršování.

„Pak tam určitě zařadím i spisovatele Karla Judu, učitele Oldřicha Bartoše a také některé umělce, kteří se na Vysočině sice nenarodili, ale měli k ní vztah a rádi se vraceli. Byli to například básník František Hrubín nebo akademický malíř Rudolf Gajdoš," podotkla Věra Rudolfová.

Nové Město vyhlásilo letošní rok rokem sourozenců Pavly, Petra a Jaroslava Křičkových. Ani na tuto slavnou trojici autorka publikace nezapomíná. „Tentokrát bych připomněla Petra a Jaroslava, Pavle Křičkové už jsem věnovala kapitolu ve své minulé knize," potvrdila Věra Rudolfová.