„Ani na Karlově mostě v Praze nebyla větší tlačenice,“ kroutil nevěřícně hlavou Tim Hernman z Velké Británie, když hledal své auto. Nechat ho musel kilometr od oficiálního parkoviště u hradu Pernštejna v obci Smrček.

Nikde jinde se v sobtu krátce po poledni nedalo v Nedvědici zaparkovat. „A to tu máte každý víkend?“ divil se angličan. Hlava na hlavě, auto na autě Jestli si při Slavnostech pernštejnského panství našlo vloni cestu k hradu dvanáct tisíc lidí, letos jich nebylo méně.

„Stojí to za to, ikdyž je všude hlava na hlavě. Tak třeba: kolikrát v životě se vám stane, že na křižovatce dáte přednost rytíři na koni?“ nechal se slyšet Petr Drobný ze Žďáru nad Sázavou. „Atmosféra,“ odpověděl na otázku, proč do Nedvědice přijel, Karel Večeřa z Bystřice nad Pernštejnem. „Hlavně pro děti je to zážitek. Viděly rytířské souboje a navíc se svezly historickým parním vlakem,“ dodal mladý muž.

Nejen historií člověk živ je. V tomto duchu mysleli organizátoři, když sestavovali program letošních pětidenních oslav. Do městyse lákali mladé lidí třeba na koncert Ewy Farné, Petera Nagyho, Aleše Brichty nebo skupiny Turbo.

Slavnosti? Zlatý důl řemeslníků „V obci a jejím okolí se konalo mnoho doprovodných akcí. Sportovní turnaje, výstavy,“ připomněl starosta Pavel Vejrosta. Ten odhadl návštěvnost slavností na třicet tisíc lidí. „Městys zajišťuje propagaci akci, ale jednotlivé části programu leží na bedrech místních organizací. Hašičů, sportovců a dalších,“ dodal Vejrosta.

Slavnosti jsou ojedinělou příležitostí, jak vydělat peníze. „Nenajdete v širokém okolí lepší příležitost prodat zboží,“ mnul si spokojeně ruce prodejce výrobků z perníku Kamil Jeřábek z Blanska. „Co jinde vydělám za dva dny, tady mám v kapse za jeden,“ dodal cukrář.