V nabídce jsou velké koncerty i divadlo, klubová představení, a jak je ve Žďáře tradicí, kvalitní pořady pro děti. V plném proudu je také plesová sezona, a ples Kultury v jejím programu rozhodně nechybí. „Opět jsme se snažili, aby si v programu každý našel něco, co lahodí jeho vkusu a zájmu. Věříme, že se nám to povedlo," říká s úsměvem Marcela Lorencová, ředitelka Kultury Žďár.

Co podle vás bude patřit k vrcholům programu v prvním čtvrtletí?

Například koncert Chinaski. Byli tady v roce 2008, Dům kultury byl „narvaný", jak se říká, a koncert byl úžasný. Mimochodem jako jejich předskokana tehdy vystoupil Tomáš Klus. Myslím si, že stejně Chinaski nadchnou fanoušky i letos. Na koncert prodáváme i lístky na sezení, to je při takových akcích trochu nezvyklé. Překvapil nás ale velký zájem o sedadla, takže jsme prodali balkon a pak se „snesli" i dolů do sálu. Hlediště bude vyvýšené, aby sedící návštěvníci přes ty stojící viděli.

A další hudební tipy?

Rozhodně třeba lednové vystoupení Ivana Mládka. Hodně se nám líbil na minulém Horáckém džbánku, ale samostatný koncert tady v podstatě spoustu let neměl. V divadle na jaře zazpívá i Aneta Langerová, bude to takové komornější vystoupení s klasickou kytarou a myslím, že moc pěkné. V divadle má interpret diváky blízko, a koncert tam slibuje opět silný zážitek, pocitově zase trochu jiný než třeba Chinaski.

close Marcela Lorencová zoom_in Jaká lákadla slibuje divadelní sezona?

Začali jsme prodávat nové divadelní předplatné. Pokračujeme se třemi nabídkami, dvě řady klasického činoherního rázu opět doplňuje předplatné komorní. Dobře se u žďárských diváků uchytilo, nabízí divadlo „trochu jinak", a má úspěch. V rámci tohoto předplatného se mohou lidé těšit třeba v květnu na koncert Szidi Tobias, kterou jsme tady už dávno chtěli uvést. Myslím si, že se bude líbit i Víkend s bohem, představení, o něž si lidé sami volají, že by rádi zhlédli. Název by možná někoho mohl odradit a působit, že je představení příliš duchovně zaměřené, ale opak jej pravdou. Byli jsme se na ně podívat a musím říci, že se nám moc líbilo. Má v sobě lehkost, humor, a jsme přesvědčení, že osloví každého. Připomenout bych chtěla i lednové představení Smolíkovi, podle oblíbeného maďarského kresleného seriálu, co jsme nabízeli i jako vánoční dárek a je o ně velký zájem.

Toto divadelní představení se odehraje trochu netradičně ve velkém sále Domu kultury…

Ano, divadlo i samotné jeviště by pro ně bylo malé. Sami jsme zvědaví, jak bude v „kulturáku" působit, ale hlediště bude výškově odstupňované, takže každý na jeviště uvidí dobře. Představení samotné podle nás slibuje dvě hodiny smíchu a dobré zábavy. Pepu Smolíka hraje Bohumil Klepl a jako Gábi exceluje Eva Holubová. Byli jsme se na představení podívat, a skutečně jsme se hodně nasmáli, byl to příjemný odpočinek.

Kdy začnete prodávat lístky na jednotlivá představení?

Co se týká divadelního předplatného jako celku, nyní se prodávají rezervace pro stávající abonenty. Pro nové zájemce budou kartičky předplatného v prodeji od 25. ledna a od 1. února budou k dispozici vstupenky na jednotlivé tituly. Samozřejmě jsme připravili krásná představení a pořady pro děti, na které vždy hodně myslíme a vybíráme pro ně to nejlepší.

Na co byste ještě ráda diváky pozvala?

Samozřejmě je toho hodně, kromě divadla a koncertů má přitažlivý program opět kino. Zajímavostí pak budou jistě třeba Taneční miniatury, skvělé taneční vystoupení folklorního souboru Ondráš, vojenského uměleckého souboru ministerstva obrany. Domluvit jejich vystoupení není snadné, museli jsme o ně požádat prostřednictvím pana starosty přímo ministra obrany, tak doufáme, že všechno „klapne".

Chystá i letos Kultura ples?

Rozhodně ano, bude se konat 13. února. A i když se neradi vracíme zpátky, udělali jsme výjimku a navázali na loňský program. U návštěvníků měl totiž obrovský úspěch, že prý nic lepšího stejně nejde vymyslet. Tak jsme nic nelámali přes koleno a pozvali ještě jednou Mejdan Band s Vladimírem Hronem. Slíbili ale, že udělají jiný program než loni. A takovým bonbonkem pak bude taneční vystoupení herečky Marie Doležalové, která tu loni hrála v představení Divadla na Fidlovačce Tři holky jako květ. Máme ji rádi, a když začala vystupovat ve StarDance, tak aniž jsme tušili, že s Markem Zelinkou soutěž vyhraje, jsme ji oslovili. A ona nám účast přislíbila.

Co chystá Kultura Žďár*

17. 1. Tančíme s Míšou dětský karneval, Dům kultury

Písničky, hopsání, tanečky, soutěže a zábava pro malé i velké.

21. 1. Ivan Mládek, Banjo Band koncert, městské divadlo

26. 1. Smolíkovi

představení na motivy kresleného seriálu, Dům kultury. V příhodách proslulé maďarské rodinky a jejich neodbytného souseda hrají: Gábi Smolíková: Eva Holubová, Pepa Smolík: Bob Klepl, Týna: Jana Stryková, Ládínek: Václav Jílek/Jan Meduna, doktor Halíř: Jiří Ployhar, pes Zorro: Radim Madeja, kočka Žofie: Michaela Váňová/Eliška Hanušová

3. 2. Jaroslav Uhlíř

pořad pro děti, Dům kultury

13. 2. Ples Kultury 2016

ples, Dům kultury

… a ještě jednou Mejdan s Vladimírem Hronem

hraje: Mejdan Band, zpívá Mára, moderuje a zpívá: Vladimír Hron

Zatančí Marie Doležalová a Marek Zelinka, vítězové soutěže StarDance; módní přehlídka: Svatební salon Krissbey; předtančení: taneční sdružení Smyk.

17. 2. Jiří Stivín Dividlo

Hudební revue se zpěvy a cancy

Café u tety Hany

22. 2. AZ Kvíz

vědomostní soutěž, měst. divadlo

Speciální díl AZ-kvízu známého z televize moderuje Aleš Zbořil.

Do „bleskových" kvízů o ceny se budou moci zapojit i všichni zájemci v sále najednou.

23. 2. Víkend s Bohem

div. představení (United Art Praha), městské divadlo

Hrají: Mario Kubec, Matouš Ruml/Ondřej Novák

24. 2. Chinaski

koncert, Dům kultury

1. 3. Iván Gutiérrez & Madera

koncert, Café u tety Hany

7. 3. Sežeňte Mozarta!

představení Divadla Ypsilon Praha, městské divadlo

14. 3. Aneta Langerová

koncert, městské divadlo

13. 4. Taneční miniatury vojenský umělecký soubor Ondráš

vystoupení taneční skupiny a cimbálové muziky, skládanka tanečních a hudebních čísel různorodých etnografických regionů

16. 5. Szidi Tobias & band

koncert, městské divadlo

* pouze vybrané pořady