Do letošního ročníku prestižního mezinárodního festivalu dokumentárních filmů bylo přihlášeno více než pět set snímků z šestatřiceti zemí světa, včetně Francie, Belgie, Finska, Číny, Brazílie, Rakouska či Jižní Koreje. Filmy soutěžily ve třech tematických kategoriích společnost, antropologie a příroda.

Snímek režiséra Jana Svatoše a kameramanky Romi Strakové získal prestižní ocenění Jade Kunlun Special Jury Award, když ve finále porazil i horkého favorita soutěže, francouzský film o znečištění Himálají A dark cloud on the top of the world společnosti Le Miroir.

Poselství

Sedmnáct filmařů a producentů z Kanady, Turecka, Izraele, Norska, Jižní Koreje a Číny, kteří zasedli v porotě, ocenilo zejména umělecké provedení filmu a jeho hluboké poselství. „Dokument divoČINY ukazuje, jak důležitá je neustálá reflexe našeho chování vůči přírodě. Principy, které nám ukazuje režisér Jan Svatoš v České republice, neplatí pouze v této malé zemi, ale mají mezinárodní přesah," vyjádřil se ředitel festivalu a předseda poroty v sekci příroda Lu Liang.

„Byly to neuvěřitelné pocity, když z obrovské konkurence filmů ze všech koutů světa byl vybrán zrovna ten náš. Největší konkurencí pro nás byl francouzský film, který pojednává o znečištění Himálají, což je poměrně závažné téma. To, že jsme v takovéto konkurenci uspěli, nás hodně potěšilo. A potěšil nás také výrok poroty, která vyzdvihla kvality a filosofické poslání našeho filmu. Jsme rádi, že nosné téma našeho dokumentu, byť je vázáno úzce na naši zemi, má v sobě něco, co může být zprostředkováno i na ostatní kultury a národy," uvedl režisér Jan Svatoš, který si spolu s Romi Strakovou přijel osobně na festival převzít cenu.

Film byl poprvé představen divákům v předpremiéře v Novém Městě na Moravě. Režisér dal takto symbolický dárek svému rodnému městu.

-------------------

divoČINY

Vizuální esej o divočině a její (ne)postradatelnosti..

Divočina. Většině Čechů se pod tímto pojmem vybaví tropický deštný prales, africká savana a příroda, která je nezodpovědně ničena domorodým obyvatelstvem. Neměli bychom však zapomínat, že jsme to právě my Evropané kteří se jako jedni z prvních zbavili svých domnělých zvířecích konkurentů. Staré divočiny nenávratně zmizely. Některé činy je ale nyní vracejí zpět. Dokážeme však žít bok po boku s vlky, medvědy nebo zubry? Dokumentární film divoČINY přibližuje úsilí lidí, kteří svůj život zasvětili ochraně po generace pronásledovaných tvorů a zkoumá, jak naše společnost vnímá divočinu jako kulturní fenomén…

stopáž: 52 minut

jazyk: česky, anglické titulky

kamera: Romi Straková

námět, scénář a režie: Jan Svatoš