A co to bylo? Po loňské moderní inscenaci představení Věčná válka secvičili radostínští ochotníci pro změnu divadelní klasiku, rozvernou operetu Příběh ze Slovácka. Obecenstvo se mohlo ponořit do světa plného dobra, lásky a samozřejmě legrace, do světa, kde obětavost, čest, poctivost, slušnost a další dobré lidské vlastnosti vítězí nad těmi zlými. Celé představení je protknuto sdělnými a melodicky krásnými písněmi.

Diváci mohli doposud zhlédnout čtyři představení a o tomto víkendu je ještě čekají dvě reprízy. Jak je zde zvykem, jsou všechna představení beznadějně vyprodaná. Celkem je spatří asi patnáct set vděčných diváků.

Děj operetky začíná na návsi vesnice Javornice na moravském Slovácku. Většina mužů je ve válce s Napoleonem a ženy musí vykonávat všechny práce samy. Když se dozvědí, že se vrací na zámek pan vrchní, rozhodnou se poslat za ním delegaci s prosbou o propuštění mužů z vojny.

Správce je pro, jenže vrchní se zatím pořád nedostavil a ženy začínají být netrpělivé. Do toho zmatku přijede hejtman z Reinerů a ochotně se nabídne, že nepřítomného vrchního sehraje.

A jak se s takovou krásnou operetkou vypořádali herci? Jak jinak než dobře. Diváci byli potěšeni veselým ztvárněním roztomilé dvojice komorníka Floriána a Evy Halašové, uličnického Francka, který pořád utíká své milované Katušce, velmi sebevědomé, rázné a rozverné „tety“ Šmatlačky, něžné a romanticky zamilované Maryšky a jejího mužného ctitele hejtmana z Reinerů a mnohých dalších postav.

A když to všechno dobře skončilo, mohli si herci poslechnout nadšený potlesk, což je asi ta nejkrásnější odměna, kterou jim dokáží diváci nabídnout.

Drahoslava Rybová