V Zubří se už kdysi hrávalo, posléze zájem o ochotnické divadlo opadl. „Naši tatínci měli ochotnickou skupinu Skuryna. Jejich hry režíroval Pavel Svoboda se svým bratrem Jirkou. Amatérské divadlo v Zubří pak na dvacet let umlklo. Loni jsme se rozhodli, že ho obnovíme,“ vysvětluje Kostecký.

Ochotníci měli velký úspěch, a tak na loňskou sezonu navazuje další. Pro dvacítku herců je představení srdeční záležitostí. „Zpočátku se některým z nás do toho moc nechtělo. Všichni jsme byli nervózní a měli jsme obavy, jak nás publikum přijme. S přibývajícímu zkouškami jsme se na představení čím dál víc těšili a nakonec to dopadlo dobře,“ popisuje členka zuberského ochotnického týmu Markéta Novotná.

„Všem se to velmi líbilo a diváci si vyžádali pokračování. Takže jsme na letošek připravili dvě vystoupení. V jednom jsme zopakovali loňské představení a teď nás čeká další, nově nazkoušené,“ dodává její kolegyně Veronika Jamborová.

K amatérskému divadlu nerozlučně patří práce všeho druhu – malování kulis, šití kostýmů i vlastní tvorba muzikantská a textová. „Scénář vytvořil Martin Kostecký a stejně tak text k písním. Já jsem autor hudby,“ prozrazuje další zuberský ochotník Marek Jinek, který je z muzikantské rodiny, a tak mu hudební tvorba není cizí. Na poslední představení se v Zubří mohou těšit 3. září v 16 hodin.

Vírské čeká šňůra

Také vírští ochotníci nezahálejí. „Po šesti odehraných letošních představeních jsme museli kvůli koronaviru přerušit sezonu, ale už se zase rozjíždíme,“ potvrzuje režisérka ochotnického spolku ve Víru Radka Skoumalová.

Tamní amatérští divadelníci hrají prakticky každý víkend. „Přes prázdniny jsme odehráli dvě představení – v Trpíně a ve Víru. Teď už bychom měli navázat na naší tradiční víkendovou šňůru, která se protáhne až do října, do nácviku nové hry,“ říká Skoumalová.

Ochotnické divadlo ve Víru má dlouhodobou tradici. „První zmínka o amatérském divadle je ve vírské kronice v roce 1908. Od té doby se s menšími přestávkami hrálo ve Víru ochotnické divadlo pořád,“ konstatuje Skoumalová.

Ani novoměstští ochotníci nepověsili kumšt na hřebíček. I jejich představení si mohou diváci znovu vychutnat, i když si na něj budou muset ještě pár měsíců počkat. „Budeme hrát až příští rok na jaře. Vypadl nám totiž jeden z důležitých herců, takže jsme museli představení odložit. Diváci se znovu mohou těšit na komedii Pane, vy jste vdova,“ informuje Ilona Komínková, členka novoměstského ochotnického souboru.

Stejně tak amatérští divadelníci z Křídel, kteří také hrají rok co rok. „Letos nám představení pokazila koronavirová pandemie. Zvažovali jsme, že ještě vystoupení zrealizujeme, ale kalendář našeho kulturního domu je už na letošní podzim plný. Takže jsme se rozhodli nechat to na příští rok,“ objasňuje letošní absenci divadelního představení v Křídlech člen tamního ochotnického souboru Zdeněk Tatíček.

Poprvé se amatérští divadelníci v Křídlech na prknech, jež znamenají svět, představili v roce 1910. „S ukončením činnosti nepočítáme, Diváci se na nás mohou opět těšit v pravidelním velikonočním termínu,“ uzavírá Tatíček.