Ochotníci uvedou hru Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Vybrané vstupné věnují hospici. „Budeme dělat podobné akce i do budoucna, pokud o nás budou mít lidé zájem. Podobné spolky jsou velice potřebné," řekla Marta Mikšová, která ochotníky z Novoměstska vede.

Zájemci budou mít poslední možnost uvidět úspěšnou hru s „vodníky" naživo. Starší hry soubor zatím neplánuje opakovat, mimo jiné i proto, že se často mění sestava herců. „Už třetí měsíc žijeme přípravou nového představení," řekla Mikšová. Název nového „kusu" herci zatím tají.

Podle Mikšové se ovšem budou držet směru, který si doposud vytyčili. „Ochotnické divadlo je především o radosti lidí, kteří ho tvoří, a já věřím, že to je na jevišti vidět," sdělila Mikšová. Ta vysoce hodnotí herecké výkony svého týmu. „Všem bych přála velké role," doplnila.

Ředitel Domácího hospice Vysočina Petr Havlíček je se spoluprací s ochotníky spokojený. Věnují se jí už dva roky. „Je tu dokonce určité personální propojení, protože jedna z našich zaměstnankyň je přímo součástí souboru," vysvětlil Havlíček. V tomto vztahu by chtěl pokračovat i do budoucna. „Byl bych rád, kdyby se z toho stala tradice," sdělil Havlíček. Předpokládá, že akci znovu zopakují příští rok v nové sezoně.

Ve spolupráci s herci divadla Ungelt chystá hospic na sobotu 1. října od 19 hodin v Domu kultury a oddechu v Jihlavě představení Šest tanečních hodin v šesti týdnech. „Je to pouze na zkoušku. Podle úspěšnosti se rozhodneme, jestli to zopakujeme," dodal Havlíček.

Ochotníci z Novoměstska spolek založili před dvěma lety. Od té doby uvádějí každý rok jednu novou hru. Pro jejich tvorbu je typické především to, že vychází z populárních českých filmů, které přetvářejí do divadelní podoby. Soubor má v současnosti dvaadvacet členů. Novou hru připravují celý rok a každý týden se pak scházejí ke zkouškám.

Domácí hospic Vysočina pomáhá již šestnáct let nevyléčitelně nemocným lidem po celém kraji. Poskytuje terénní a ambulantní služby, provozuje střediska v Novém Městě a v Jihlavě.