V dubnu, konkrétně v úterý 30., přijdou na řadu čarodějnice, které 18. května vystřídá znovuobnovený Pochod srdcem Vysočiny. Noc kostelů se bude konat v pátek 24.května a o den později se Novoměšťané mohou těšit na Novodvorky. Poslední květnový den bude v Novém Městě na Moravě patřit Noci muzeí a galerií.

Den dětí oslaví místní v sobotu 1.června. Termín městských slavností Nova Civitas byl stanoven na 14. a 15. června. Tradiční Novoměstské Slunohraní se bude konat ve dnech 1. až 4. července. Po něm přijde na řadu hudební festival Vázafest, který je v plánu 26. a 27.7. července.

Pouť na Kostelíčku se uskuteční v neděli 18. srpna. Poslední srpnový den bude, jako ostatně každý rok, patřit Slavnostem medu aneb Sladkému ukončení léta. Den otevřených dveří památek je naplánován na 7. a 8. září a Svatováclavské slavnosti zase na sobotu 28. září. Termín Slavností medu a vína byl stanoven na 18. a 19. října.

17. listopadu oslaví Novoměšťané výročí 17. listopadu. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Vratislavově náměstí a zahájení adventu se bude konat v sobotu 30. listopadu. Poslední kulturní akcí tohoto roku budou dětmi velmi oblíbené Čertohrátky. Ty se uskuteční den před svátkem svatého Mikuláše, tedy ve čtvrtek 5. prosince.

Nové vstupenky do výstavních síní.
Horácké muzeum má nové vstupenky