„Vypsali jsme to jako soutěž. Všechny třídy, od prvňáků až po deváťáky, si vylosovaly jednotlivé svátky, a na ta témata vytvářely postavy nebo hledaly na internetu zvyky či básničky,“ vysvětlila koordinátorka výstavy Jana Smažilová.

Při průchodu školní chodbou tak lze potkat Martina na bílém koni, Barborku, Lucku, Mikuláše nebo nahlédnout do čertovské kuchyně.

Některé tradice mohou leckoho překvapit. Například o posledním listopadovém dni, na Ondřeje, se věštilo z překlopených hrnečků. „Pod nimi byly ukryté různé předměty. Například prsten znamenal svatbu, hřeben nemoc a chléb bohatství, vysvětlila Jana Smažilová.

To, že na Barborku je zvykem trhat větvičky z třešně a čekat, jestli vykvetou a předpoví tak sňatek, je tradice všeobecně známá. „Děvčata ale na jednotlivé větvičky věšela i cedulky se jmény svých vyvolených. Vzít si potom měla toho, jehož větvička vykvetla první,“ doplnila tradici Jana Smažilová.

Druhou část expozice tvořily příspěvky rodičů a přátel školy – perníčky, drátkované předměty nebo modrotisk. „Ty si mohli návštěvníci naší čtvrteční vánoční besídky rovněž zakoupit. Výrobky žáků si tu necháme vystavené až do Hromnic, tedy do 2. února,“ poznamenala Jana Smažilová.