Tělem a duší divadla je bystřická rodačka Martina Podsedník Olivová, která se práci s dětmi věnuje už téměř tři desítky let. „Právě ona je hlavou i srdcem Divadla Beze Jména. Režisérem, scénáristou, dramaturgem, ale i kulisákem. Všechna představení s herci a hudebníky připraví, nastuduje a uvede,“ konstatuje ředitelka bystřické ZUŠky Milada Krásenská.

Divadlo pro mladé herce a živý orchestr vzniklo v roce 2008 jako dětský dramatický kroužek. Na prvotní autorské projekty, jako byly výchovné koncerty a výukové programy pro žáky základních škol, navázaly postupně nově zpracované hudební pohádky známé z televizních obrazovek. Od roku 2012 má Divadlo Beze Jména i část hudební, kterou je Orchestr Divadla Beze Jména.

„Martina je nejen mimořádná hudebnice a učitelka, ale také má nebývalou soudnost a vkus ve všem, do čeho se pustí. Ví, komu přiřadit role a jak vystihnout momenty ve scénáři, aby byly vtipné, dojemné či zkrátka milé. Musím přiznat, že z mého pohledu jsou tato dětská provedení mnohdy lepší než filmový originál. Vtipnější kvůli dětské přirozenosti či naivitě a dojemnější díky dětské upřímnosti. Jsou takovým pohlazením na duši,“ říká někdejší členka divadelního orchestru Anežka Šejnohová.

Zdroj: Youtube

Na své působení na bystřických prknech, jež znamenají svět, vzpomínají bývalí dětští herci s láskou. „Já jsem začal s rolí Dědečka Hříbečka v celovečerní inscenaci pohádky Mrazík. Po nějaké době odstartovala moje královská éra, při které jsem v prakticky každé pohádce ztvárnil roli krále, což vyvrcholilo v roce 2015, kdy jsem dostal divadelního „Oscara“ za role králů. Moje velké poděkování patří Martině Podsedník Olivové za to, že rozvíjela můj talent a před dvěma lety mě důsledně připravila na talentové zkoušky na konzervatoř do Ostravy, kde teď studuji druhý ročník herectví. Zároveň s tím jsem dostal nabídku na hostování v Národním divadle moravskoslezském, kde momentálně hraji roli krále Ludvíka XVI. v inscenaci Marie Antoinetta. Beru to jako uzavření pomyslného kruhu mých královských rolí. Více než desetileté působení v Divadle Beze Jména mi dalo odvahu vystupovat před lidmi a pracovat se stresem,“ připomíná vlastní zkušenosti Daniel Hrůza, dnes student herectví ostravské konzervatoře.

Parkování ve Žďáře je bída, říkají místní. Město to chce změnit
Parkování ve Žďáře je bída, říkají místní. Město to chce změnit

Své patnácté narozeniny oslaví Divadlo Beze Jména jak jinak než divadelním představením. To se uskuteční v neděli 25. června od 18.00 hodin v Kulturním domě Bystřice nad Pernštejnem. „Jedná se o dramatizaci pohádkového příběhu Tajemství staré bambitky 2,“ zvou členové souboru.

Helena Zelená Křížová