„Návštěvníci kulturního reje se mohou těšit na bohatou směsici divadelních představení pro děti, mládež i dospělé, na výtvarné dílny, pouliční průvod nebo koncert,“ řekla ředitelka festivalu Zdeňka Sokolíčková.

Přestože se již včera v kině promítalo Fimfárum 3, oficiální zahájení se uskuteční dnes ve 20 hodin. „Sbírka motýlů 2011 – Rio de Teatro bude zahájena soutěžním karnevalovým průvodem a napínavou fireshow na Vratislavově náměstí,“ upozornila Sokolíčková. Výtvarné dílny mohou zájemci navštívit už v 18 hodin – vyrobí si masky do průvodu nebo se naučí žonglovat.

„V pátek přijede soubor DNO z Hradce Králové a zahraje nejmenším divákům nevýchovnou pohádku Fagi zlobí. Odpoledne jsou o něco starší zváni na loutkovou grotesku Žabáci renomovaného brněnského ansámblu Líšeň. Večer završí koncert unikátního hudebního uskupení Hm z Prahy,“ uvedla Solíčková.

I v sobotu si divadelní nadšenci přijdou na své. Dopoledne odehraje hradecký soubor DRAK známý příběh o Zlatovlásce, ale v podobě, kterou diváci dosud neviděli. Odpoledne ovládne festival interaktivní pohádka O čtyřech flétničkách. V podvečer je na programu monodrama Válka profesora Klamna, kde v hlavní roli účinkuje Oldřich Navrátil z pražského Minoru.

Poslední festivalové představení bude Příběh koně. „Jedná se o vlastní dramatizaci povídky ruského klasika Lva Nikolajeviče Tolstého,“ upřesnila ředitelka.

Festival Sbírka motýlů 2011 – Rio de Teatro bude zakončen v sobotu večer Motýlím večírkem v novoměstské restauraci U Pasáčka. Tam si také zájemci mohou pořídit permanentní vstupenku na celý festival. Cena lísku je na 250 korun.

---------------