Tamní nadšenci se rozhodli obnovit atrakci, která v obci fungovala asi po dvě desetiletí od 50. let minulého století. Pak byla památka předána do muzea v Novém městě na Moravě, kde dodnes patří k nejobdivovanějším exponátům. Vírský starosta Ladislav Stalmach proto věří, že si k podobnému mlýnku najdou cestu i četní návštěvníci míst pod Vírskou přehradou.

První "mlejnek" na potoce ve Víru postavil Vincent Navrátil, postupně své dílo rozšiřoval. "Mělo úspěch. Zastavovali se u něj hlavně rodiče s dětmi," uvedl Stalmach. Když Navrátil zemřel, jeho potomci předali mlýnek do Horáckého muzea. Na nádvoří je zprovozněna jeho replika, originální díly jsou uloženy v muzeu.

Dřevěnou konstrukci s barevnými figurkami pro Vírské vyrábí restaurátorská dílna otce a syna Filipových, která pracovala i na novoměstské replice. Na vírském mlýnku zatím postavičky vytvářejí osm obrazů - přibližují život na venkově i artisty. Postupně by měly přibývat další obrazy, vejde se jich až 24. "Jsme tak domluveni na počest pana Navrátila, i on přidával," podotkl starosta.

Mlýnek bude vévodit malému rybníku, který nyní vzniká vedle říčky Bystřice. Bude rozložen na šesti pilířích mírně vyčnívajících nad hladinou. Voda pohánějící mechanismus s figurkami bude natékat přes mlýnské kolo o průměru 1,2 metru. Nová turistická atrakce bude stát asi 200.000 korun. Polovinu z této částky poskytli kraj a sponzoři. Nedaleko mlýnku obec ještě plánuje menší parkoviště, v některém z okolních domů možná i regionální muzeum.

Ve Víru, rozloženém v hlubokém údolí řeky Svratky, žije 730 stálých obyvatel. Obec patří k oblíbeným rekreačním místům. Návštěvníci, často vodáci a cyklisté, kromě stovky chat zaplňují i obecní ubytovnu. Roční zisk z ubytovny činí asi 300.000 korun, celkové příjmy obce se pohybují kolem šesti milionů korun ročně.

 

O mlýnku ve Víru jsme vás poprvé informovali zde