V sobotu od 9 do 15 hodin bude pro veřejnost otevřena nová budova Základní umělecké školy Jana Štursy. Zájemci si tak mohou prohlédnout taneční sál, učebny, výtvarné ateliéry i divadelní a koncertní sál.

K akci se připojila také Horácká galerie. Uskuteční se tam komentované prohlídky nově otevřené expozice Jana Štursy a výstavy Za svobodu!, které proběhnou v 10 a v 11:30 hodin.

Pozadu nezůstane ani Horácké muzeum. „Program začne v sobotu v 11 hodin komentovanou prohlídkou výstavy a nové expozice Karla Němce a renovované expozice sklářství a železářství,“ informovala Alice Hradilová z Horáckého muzea.

Další komentovaná prohlídka je naplánována na 16. hodinu. „Eva Benediktová zájemce seznámí s památkami města, důležitými historickými událostmi a osobnostmi,“ vysvětlila Alice Hradilová.

Ale ještě před tím se uskuteční slavnostní odhalení památníku věnovaného stému výročí vzniku Československé republiky a obětem padlých v 1. světové válce na Masarykově ulici (ve 13.30 hodin) a v 15 hodin komentovaná prohlídka domu U Salvátora, kde bude veřejnosti představena vzácná rarita spojená s Tomášem Garrique Masarykem.

Ilustrační snímek
Stačila čtvrthodina, a cyklista přišel o kolo

Novoměstské Dny kulturního dědictví zahrnují i nedělní program. Ten tradičně patřil zájezdům po historických zajímavostech v regionu. „V neděli letos nepojedeme na zájezd, ale ve 14 hodin se od muzea vydáme po stopách zmizelého Nového Města s výkladem Víta Křesadla, historika a kronikáře města,“ prozradila Alice Hradilová.