„V rámci cestopisných přednášek, které pořádáme jednou měsíčně od října do května, jsme se tentokráte rozhodli lidem přiblížit Peru a Bolívii,“ uvedla Michaela Brhlová z Chaloupek s tím, že za tímto účelem navázali spolupráci s cestovatelem a členem Klubu stereoskopické (3D) fotografie Matějem Boháčem.

Díky němu se veřejnost může podívat do krajiny Inků, navštívit kaňon Colca, okolí jezera Titicaca, projít se solnými pláněmi, pouštěmi a odpočinout si u lagun s plameňáky, vlakem se projet do Cusca a přes hory se dostat k městu Choquequirao a dále k Machu Picchu. „Možná příchozí překvapí, jak se obyčejný obraz na zdi může změnit v neuvěřitelný trojrozměrný prostor, jehož se stanou součástí,“ láká na akci Brhlová.

Stereofotografie vznikla po objevu fotografie jako takové a v minulosti dosáhla širší popularity především na přelomu 19. a 20. století a v 50. letech 20. století. Společně s rozšířením digitální fotografie se nyní do povědomí dostávají také stereoskopické snímky zpracované pro prohlížení polarizačními brýlemi.

3D promítání začíná ve velkomeziříčském pracovišti Chaloupek, na Ostrůvku, ve čtvrtek 15. března v 17 hodin a vstupné je dobrovolné. „Kapacita prostor je kolem 30 lidí, ze zkušeností z minulých akcí se u nás sejde zhruba 10 až 20 osob. Po skončení se budou moci diváci Matěje Boháče zeptat na podrobnosti související s přednášeným tématem,“ poznamenala ještě Michaela Brhlová.