„Obě dámy se však rozhodly přizvat během svých koncertů k hudební spolupráci Janáčkovo kvarteto, které v Novém Městě na Moravě povede celý týden hudební workshopy pro smyčcové nástroje," uvedla manažerka projektu Vlasta Piskačová.

Trojice koncertů tak proběhne ve znamení prolínání, kdy zvuk smyčcových nástrojů v rukou „Janáčkovců" podbarví hlas Melanie Scholtz v písni J'oublie Astora Piazolly, Ivu Bittovou pak kvarteto doprovodí v její vlastní skladbě Ukolébavka a ve výběru Janáčkových písní.

Dvořákův kvintet

Koncertní série vyvrcholí v pátek slavnostním závěrečným koncertem. Janáčkovo kvarteto společně s předním českým houslistou Bohuslavem Matouškem přednese Dvořákův Smyčcový kvintet es dur. Ve druhé polovině koncertu vystoupí třicetičlenný komorní orchestr složený ze všech účastníků kurzu. Pod taktovkou Richarda Kružíka zazní skladby Antonia Vivaldiho a také Koncertní fantazie pro cimbál a orchestr Malované na cimbál z dílny Dalibora Štrunce. „Jsme potěšeni, že nás obě umělkyně pozvaly ke spolupráci, máme rádi tyto neobvyklé hudební syntézy," řekl Jan Řezníček, violista Janáčkova kvarteta. „Myslím, že letošní program Novoměstského Slunohraní je nabitý zajímavými osobnostmi a věřím, že si lidé tento zážitek nenechají ujít," doplnil primarius kvarteta Miloš Vacek.

Novoměstské Slunohraní přinese už pošesté do Nového Města na Moravě svátek komorní hudby, který vždy přiláká posluchače z širokého okolí. „Program letošního ročníku, včetně vzájemného spojení umělců z různých žánrů přímo na pódiu, posouvá pomyslnou laťku o kus výš a slibuje jedinečný zážitek. Propojení umělkyň s Janáčkovým kvartetem je pro nás splněným přáním," sdělila Vlasta Piskačová. „Diváci uvidí něco neobvyklého, nahlédnou trochu více do tajů hudby, uvidí a uslyší její neomezené možnosti, spatří zblízka radost a prožitek z hudební komunikace. Věřím, že si kousek této atmosféry odnesou domů," dodala Piskáčková.

Novoměstské Slunohraní začne už v pondělí 6. července příjezdem účastníků hudebních workshopů, koncerty pro veřejnost se pak uskuteční ve středu 8., ve čtvrtek 9. a v pátek 10. července. Vstupenky je možné si rezervovat na www.slunohrani.cz.

Program Slunohraní

8. 7. 2015 20.30 hod.

Melanie Scholtz Quartet (klavír Tomáš Jochman, bicí Roman Vícha, baskytara a kontrabas Lukáš Kytnar)

9. 7. 2015 20 hod.

Iva Bittová sólo

10. 7. 2015 20 hod.

slavnostní závěrečný koncert Janáčkovo kvarteto, Letní orchestr (Janáčkovo kvarteto zahraje v první části večera, ve druhé pak Letní orchestr)

www.slunohrani.cz