Pro diváky si připravili snímky české i tuzemské produkce různých žánrů. Vždy s hvězdným hereckým obsazením.

Již na začátku příštího týdne budou moci zájemci v zahradě u hasičské zbrojnice ve Svratce zhlédnout po šest večerů šest filmů. Do nejmenšího města na Žďársku přijede se svou historickou pojízdnou promítací maringotkou Jiří Čáslavský, v programové nabídce má například Román pro muže, Varieté, Občanský průkaz nebo Fimfárum – do třetice všeho dobrého. Vstupné činí 70 korun, děti v doprovodu rodičů zaplatí polovinu. „Letní kino nebylo ve Svratce minimálně posledních patnáct let. Doufám, že nejenom místní obyvatelé si jeho prostřednictvím rozhodnout zpestřit nadcházející letní večery,“ poznamenal starosta František Mládek.

První červencový den po setmění zahájí sezónu také v letním kině v Dolní Rožínce na Bystřicku, a to konkrétně historickým dramatem oceněným čtyřmi Oscary, Královou řečí. V dalších dnech zkusí provozovatel diváky do biografu pod širým nebem přilákat mimo jiné snímky jako Kung Fu Panda 2, Cizinec, Vřískot 4, Černá labuť nebo Odcházení v režii exprezidenta Václava Havla.

Bez filmových fandů nezůstane ani Letní kino Altánek u Hotelu U Loubů ve Třech Studních. Tam se v červenci uskuteční celkem sedmnáct promítacích večerů, v rámci nichž mohou příchozí volit ze čtyř loňských filmových novinek. Na plátně o rozměrech 305×240 centimetrů se už 2. července od 21 hodin začne odvíjet děj amerického sci-fi thrilleru Počátek, přičemž na všechny projekce platí jednotné vstupné třicet korun. „Zájem o naše letní kino určitě je. S návštěvností je to různé, někdy film sleduje deset, někdy třicet lidí, jindy i padesát. Promítáme za každého počasí,“ tvrdí ředitel hotelu David Odehnal.

Program letního kina mají hotov rovněž v Bystřici nad Pernštejnem, kde provoz zařízení již roky zajišťuje místní sportovní klub. Filmoví milovníci obsadí sedadla kryté tribuny stadionu pořadatele poprvé v pátek 15. července, na 21.30 hodinu je připraven snímek Hlavně nezávazně. Lístek stojí 80 korun. „Na místě opět bude pro všechny zajištěno i občerstvení,“ sdělil za organizátory Petr Slabý.

Své filmové zábavy přímo na náměstí se dočkají, stejně jako loni, obyvatelé Velké Bíteše a Žďáru nad Sázavou. V obou městech si udělá svoji zastávku po republice pojízdný Kinematograf bratří Čadíků, společnost nabízející divákům výhradně filmy z české produkce či koprodukce. Bítešští v červenci a Žďárští v srpnu uvidí snímky Největší z Čechů, Zemský ráj to na pohled, Tacho a Kawasakiho růže. Vstupné na projekce je dobrovolné a vybranou částku kinematograf věnuje na dobročinné účely.

---------------

Kdy začínají promítat

Svratka: pondělí 27. 6., Román pro muže

Dolní Rožínka: pátek 1. 7., Králova řeč

Tři Studně: sobota 2. 7., Počátek

Velká Bíteš: neděle 24. 7., Největší z Čechů

Žďár nad Sázavou: středa 3. 8., Největší z Čechů