Návštěvníci Horáckého muzea tam mohou vidět známou dvojici na vlastní oči. Kromě toho se také dozví něco o natáčení animovaného filmu. Výroba jednoho dílu večerníčku, který na obrazovce děti zhlédnou v několika minutách, je totiž velmi náročná a drahá. Pro natočení jedné vteřiny je zapotřebí přes dvacet fotografií.

„Člověk by ani nevěřil, že příprava večerníčku pro děti může být tak složitá. Když teď ale vidím všechny ty detaily a drobnosti, nedovedu si ani představit, jaká to musí být práce," podivila se babička Anna Koutná, která na výstavu přišla s vnučkou.

Muzeum zahájilo výstavu vernisáží, na které se představila legendární kapela české alternativní scény Už jsme doma. Čtyřčlenné seskupení skládalo k večerníčku muziku. Malí nadšenci v doprovodu rodičů si tak mohli poslechnout úvodní písničky naživo.

„Dalo nám hodně práce, než jsme se dostali k finální verzi. Samotná výroba Krysáků byla velmi dlouhá," řekl zpěvák kapely Miroslav Wanek. Svůj podíl má dále například na hudbě k animovanému filmu Fimfárum.

Krysáci z vizovického smetiště se v Novém Městě zdrží až do 15. ledna. Návštěvníci se tak přes zimu mohou jít podívat nejen na dvojici, ale i na jejich kamarády nebo třeba šicí stroj, ve kterém bydlí společně s jejich kamarádem sádrovým trpaslíkem. Už dnes však na zájemce čeká další speciální program.

„Ve středu přijede do muzea režisér večerníčku Cyril Podolský, který dětem i rodičům přiblíží výrobu večerníčku a poví své zážitky," prozradila vedoucí horáckého muzea Jitka Svojanovská. Dnešní beseda začne v 16 hodin.