„Pravidla byla schválena na konci roku 2013 a v roce 2014 na seznam přibyly první tři statky Běh o Barchan, Skřípácká muzika na Jihlavsku a Betlémská cesta v Třešti," uvedla Eva Tomášová, etnografka Muzea Vysočiny Třebíč.

Nejnovější položkou na seznamu je obchůzka královniček na Velkobítešsku. „V letech 2003 2010 dívky prováděly letnicovou obchůzku královniček v Jestřabí, malebné osadě nedaleko Velké Bíteše. Od roku 2011 obcházejí v Březském, a to vždy o svatodušní neděli. Průvod prochází celou vesnicí po předem dané trase," přiblížila Silva Smutná, předsedkyně Muzejního spolku Velkobítešska, v němž má skupina dívek královniček své zázemí.

Nynější průvod královniček vychází z historicky doložených tradic. „Jde o zvyk, jenž na daném území evidujeme od počátku 20. století a který se vrátil do původního prostředí. Znovuobnovení tradice je už více než desetileté," podotkla Eva Tomášová.

Kořeny letnicových průvodů sahají až do pohanských dob. Hlavními postavami jsou král a královna obě jsou dívky. „Král má vedoucí úlohu, měl by být obdařen přirozenou autoritou, organizačními schopnostmi a hlavně by měl mít zvučný zpěvný projev. Jde v čele průvodu, nese ozdobený březový májek," popsala Silva Smutná.

Krále následují nejmladší účastnice průvodu, takzvané prosebnice. Ty na každém zastavení pronášejí prosebnou říkanku a zároveň předávají hospodářům požehnané ratolesti. „Královna jde uprostřed průvodu. Nezpívá, jde tiše. Vpředu a vzadu je obklopena dvojicemi dívek a nad hlavou má rozprostřený baldachýn zhotovený z velkého červeného květovaného šátku, připevněného na tyčkách, ozdobených březovými větvemi," doplnila Silva Smutná.

Obchůzka královniček v Březském na Velkobítešsku se koná na svatodušní neděli, která je pohyblivým svátkem. Slaví se padesát dnů po Velikonocích a deset dnů po Nanebevstoupení Páně.

Odborná skupina

Návrh na zařazení lidového obyčeje do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina může poslat kdokoliv.

„Všechny návrhy jsou poté posouzeny odbornou pracovní skupinou, která je složená z etnografů. Postupně se hlásí další zájemci, je mezi nimi například Milan Kolář s havířským průvodem v Jihlavě nebo město Brtnice se svým morovým průvodem. Zachování podobných tradic a zvyků je velmi důležité a to, že se dostanou na prestižní seznam, by k tomu mělo přispět," vysvětlila Eva Tomášová.