Ta by měla za téměř dvě stě milionů korun vyrůst v Havlíčkově Brodě. „Nikdo nevznesl žádnou připomínku, tak přepokládám, že to rozhodnutí zůstává nezměněno," řekl hejtman s tím, že se na přípravách nové knihovny se s krajem podílí také havlíčkobrodská radnice.

Radní kraje v pondělí uvolnili necelé dva miliony a dvě stě tisíc korun na projektovou dokumentaci. Tuto zakázku dostane jihlavská firma Artprojekt, která z pěti uchazečů nabídla nejnižší cenu.

Minulé volební období vládla na Vysočině ČSSD s podporou komunistů, v nové krajské koalici je kromě sociálních demokratů zastoupeno hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu.

Krajská knihovna zatím v Havlíčkově Brodě sídlí ve Staré radnici na náměstí. Kvůli nedostatku místa působí i v pronajatých prostorách. Pro novou knihovnu vybral kraj místo u kulturního domu Ostrov. Náklady na stavbu a vybavení budou podle dříve zveřejněných údajů kraje kolem 160 milionů korun. Dalších 30 milionů korun by měl stát parkovací dům pro stovku aut.

O stavbě nové knihovny se na Vysočině mluvilo léta. Na obrátkách nabraly přípravy tento rok, kdy se kraj u tohoto projektu dohodl na spolupráci s Havlíčkovým Brodem. Koncem června schválili zastupitelé města padesátimilionový příspěvek na novou knihovnu. Stejný návrh smlouvy o spolupráci schválilo také krajské zastupitelstvo. Tehdejší náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) v té době uvedl, že by výstavba knihovny mohla začít už příští rok.