„Obecně platí, že zasněžená Vysočina má pro fotografy své kouzlo. Proto také řada malebných pohlednic Žďáru vznikla v zimních měsících," řekl jeden z autorů publikace Milan Šustr. „Vánoční pohlednice zase byly pro obchodníky dobrý prodejním zbožím. Daleko více, než si dnes v době internetu a mobilů dokážeme představit," dodal Šustr.

Tvorba knihy znamenala několikaletou mravenčí práci hledáním různých zajímavých záběrů na město. „Nechtěli jsme knížku postavit pouze na našich sbírkách, a tak jsme požádali o pomoc celou řadu sběratelů, aby se vybralo opravdu to nejlepší," uvedl Karel Černý.

Na knize Město Žďár na starých pohlednicích začali její autoři pracovat hned po vydání publikace Zámek Žďár a Zelená hora na starých pohlednicích v roce 2011. „Volné pokračování jsme pojali jako netradiční procházku městem prostřednictvím starých pohlednic," řekl Milan Šust, který knihu doplnil srovnávacími snímky z let 2010-2014. Knížku vydalo nakladatelství Tváře z Polničky. Publikace vyšla v nákladu tisíc pět set kusů, k dostání je v knihkupectvích ve Žďáře a okolí. Knížka stojí 299 korun.