Úplně první stálou televizní hlasatelkou, na jejíž jméno si už dnes málokdo vzpomene, byla Jarmila Šusterová. V Československé televizi (ČST) působila od jejích začátků a byla z ní „odejita“ po nástupu normalizace v roce 1971. Osudným se jí stalo, že sympatizovala se změnami ve společnosti v 60. letech, které ukončil příchod spřátelených vojsk. Například po smrti Jana Palacha si na vysílání oblékla černé šaty. Šusterová pak v televizi pracovala v administrativě až do důchodového věku.

| Video: Youtube

Elektroefektář Miloš Frýba

Původně jako „elektroefektář“, neboli tvůrce elektrických efektů, byl do ČST přijat Miloš Frýba, který se v v roce 1972 stal prvním mužským programovým hlasatelem.

Podívejte se, s jakými pořady Česká televize slavila v minulosti úspěch:

Před listopadem 1989 byl vedoucím týmu hlasatelů a po něm se přesunul do pozice režiséra. Když v roce 2010 po záchvatu mozkové mrtvice zemřel, bylo mu 65 let.

| Video: Youtube

Zdroj obdivu i pobavení

Televizní hlasatelé byli svého času velmi populární. Není divu, na obrazovce byli prakticky celý den. Ženy a dívky se chtěly oblékat a česat „jako ta hlasatelka v televizi“, pánové obdivovali jejich krásu. Pro mnohé se ovšem tento fenomén stal terčem vtipů. Na paškál si hlasatele vzali například Jiří Lábus a Oldřich Kaiser ve svém skeči z roku 1982.

Profesi hlasatelky jsem brala jako příležitost a prostředek k další práci, ne vysněnou metu, říká Jaroslava Panýrková. Přečtěte si rozhovor Deníku:

Slavná je také scéna z Menzelovy komedie Vesničko má středisková (1985), ve které rodiče sledují televizi a jejich syn (Rudolf Hrušínský nejmladší) prohlásí: „Já přijdu, až nastavěj zrcadlo.“ Načež hlasatelka opravdu pronese větu: „Americký film Harpuna, který vám teď nabízíme, nastavuje nemilosrdně zrcadlo měšťácké společnosti, v níž je dolar alfou a omegou života.“

| Video: Youtube

Klíč je pod rohožkou

„My jsme vlastně nahrazovali to, co dnes umí obstarat grafika. Když se nad tím zpětně zamyslím, vysílání jsme vlastně brzdili. I když pro lidi, kteří seděli doma u televize sami, jsme byli jakýmsi osvěžením a kamarády,“ uvedl ke své profesi jeden z nejslavnějších programových hlasatelů České televize Alexander Hemala.

Alexander Hemala zavzpomínal na své hlasatelské začátky, v kterých zažil nejednu pernou chvilku:

Ten se za všechny své kolegy rozloučil s diváky na silvestra roku 2005. „Zavřel jsem hlasatelnu, zamkl jsem ji a klíč dal pod rohožku. Možná je tam dodnes,“ vzpomínal.

Krátké obrození zažily hlasatelky se startem stanice ČT3 v roce 2020, kdy se po patnácti letech vrátily na obrazovky. Konkrétně šlo o moderátorky pořadu Sama doma Lucii Křížkovou, Janu Havrdovou a Martinu Hynkovou Vrbovou.


Nahrává se anketa ...

Nejslavnější programové hlasatelky a hlasatelé

Kamila Moučková
Historicky první hlasatelka Televizních novin, jejíž kariéra skončila v roce 1968, kdy se neohroženě zapojila do protiokupačního vysílání. Po sametové revoluci se do televize vrátila jako moderátorka Objektivu a spolupracovala i s Rádiem Svobodná Evropa. Zemřela v listopadu roku 2020, dožila se úctyhodných 92 let.

Milena Vostřáková
V ČST pracovala mezi roky 1957 a 1969 a pak od roku 1990 do roku 1993. Minulému režimu se nelíbila její věta, kterou pronesla po vítězství našich hokejistů nad Sovětským svazem: „Normálně piji urologický čaj, ale dnes připiji vínem našim hokejistům, protože jde o vítězství nejen sportovní, ale i morální.“ Vostřáková zemřela v roce 2011.

| Video: Youtube

Marta Skarlandtová
Hlasatelkou byla v letech 1965-1994. Jelikož ovládala několik světových řečí, specializovala se i na vícejazyčné moderování mezinárodních akcí. Až do roku 2000 připravovala pořad Nedělní ráno. Psala písňové texty pro Martu Kubišovou a přeložila několik divadelních her pro Divadlo Ungelt, které provozuje její bratr Milan Hein.

Saskia Burešová
V televizi působí už od roku 1967. Byla to právě ona, kdo divákům v přímém přenosu oznámil rozdělení Československa. Od roku 1993 dodnes moderuje populární pořad Kalendárium.

| Video: Youtube

Marie Retková
Jejím poznávacím znamením byly krátké vlasy. Na obrazovce České televize se objevovala od roku 1977 až do zrušení programových hlasatelů v roce 2005. Je trojnásobnou držitelkou divácké ceny TýTý. Nyní působí v Českém rozhlase.

Marie Tomsová
Jako hlasatelka se na obrazovce objevila v roce 1977. Účinkovala i v televizní hře Taneční zábava (1991), která způsobila paniku mezi diváky, protože jejím obsahem bylo fiktivní přepadení hlasatelky v přímém přenosu. Kariéru ukončila v roce 1996, aby se mohla věnovat rodině.

| Video: Youtube


Anna Wetlinská
Jako hlasatelka působila od roku 1981 do roku 2000, kdy se provdala za ředitele jednoho vydavatelského domu a odstěhovala se s ním do Švýcarska, kde podniká ve vinařství. Založila nadaci Via Unica.

| Video: Youtube


Hana Heřmánková
Vystudovaná tlumočnice a manželka herce Karla Heřmánka byla hlasatelkou v letech 1982-1995. Poté moderovala i pořad Sama doma. Dnes se stará o rodinné Divadlo Bez zábradlí, je ředitelkou Festivalu slovenského divadla a členkou správní rady nadace Slunce, která pomáhá mentálně postiženým dětem i dospělým.

Jiří Ptáčník
Herec, který působil v kolínském a kladenském divadle, byl hlasatelem v letech 1976-1981 a 1990-2005. Po odchodu z televize působil jako takzvaný voiceover, dabér a zůstal aktivním v Českém rozhlase.

| Video: Youtube


Alexander Hemala
Nejdéle sloužící hlasatel veřejnoprávní televize. Program uváděl od roku 1973 až do roku 2005, kdy byla funkce hlasatelů zrušena. Poté ještě osm let režíroval denní vysílání ČT. Zatančil si ve StarDance a uváděl filmy v pražských kinech Světozor a Aero. Působí jako moderátor společenských akcí.

| Video: Youtube