Podle zkušeností organizátorů a dalších odborných pracovníků je situace v této oblasti alarmující. Například podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti tři čtvrtiny dětí tráví na internetu více než čtyři hodiny denně. I poloviční čas je přitom rizikový.

„Další otázkou je, co naše děti v těchto hodinách na internetu dělají. Nejčastěji hrají on-line hry, které jsou podle odborníků vysoce rizikové z hlediska vzniku závislosti,“ uvedla vedoucí Centra primární prevence (CPP) Spektrum ve Žďáře nad Sázavou Petra Nováčková s tím, že závislostí na těchto hrách trpí až deset procent jedenáctiletých dětí.

Závažným problémem pohybu dětí v on-line světě je riziko různých forem trestných činů páchaných na internetu, známého také jako kyberkriminalita. Například některé příspěvky na sociálních sítích mohou děti nabádat k sebepoškozování, násilí nebo se v nich mohou setkat s různými podobami sexuální agrese.

„Rodiče většinou vůbec netuší, co všechno může jejich dítě na internetu vidět. Ve chvíli, kdy dítěti koupí chytrý telefon nebo tablet, by měli zvážit, jak budou chování svého dítěte na internetu korigovat,“ dodala lektorka Spektra a zároveň odbornice na závislosti Alena Velechovská.

Právě rodičům, kteří se ve stále složitějším světě internetu vyznají mnohem méně než jejich děti, budou určeny odborné přednášky zakladatele a ředitele organizace Portus Prachatice a garanta projektu Virtuální svět našich dětí Petra Šmída, který je expertem na vzdělávání dospělých v oblasti kyberkriminality. Přednášky proběhnou od 11, 13 a 15 hodin v klubovně skautů na ulici 1. máje na okraji Farských humen.

Chybět však nebude ani další doprovodný program pro malé i velké účastníky akce Rozhodni se sám – odpočinková kavárna s herními prvky pro nejmenší, sportovní soutěže, lezecká stěna, skákací hrad a další aktivity.