Jako každý rok tam ani v pátek nechyběl tradiční řemeslný jarmark, na němž své umění předvedli výrobci hraček, cukráři, tkalci, hrnčíři či košíkáři. Mezi nejnavštěvovanější místa patřil stánek s demižony, u něhož přímo před očima kupujících vyráběl řemeslník proutěné obaly.

„Pracujeme s vrbou a ratanem. Aby se mistr uživil, musí jich za den na pěti litrový demižon uplést sedm. Takže to není klasická profese, kde se končí po osmi hodinách, nýbrž po dvanácti,“ nechal se slyšet prodávající Josef Plh z Moravské Třebové.

A že byl o demižony dekorované proutím opravdu zájem. „Jezdíme sem hrozně rádi. Lidé tady naši práci oceňují a výrobky si pro jejich kvalitu s oblibou kupují,“ řekl s úsměvem. Na slavnostech nechyběl samozřejmě ani bohatý kulturní program. Příchozím zatančili a zazpívali například žáci z novoměstské základní umělecké školy či folklórní soubor Trnávka.

Na své si na Vratislavově náměstí přišli také nejmenší. Ve svobodné městečku Klubíčkov si mohli zaskákat na nafukovacím hradu, sklouznout se na obří skluzavce nebo si prověřit své dovednosti v tvořivé dílně. „Hrozně se nám tady líbí. Děti jsou z hradu úplně nadšený. Za chvilku si půjdeme dát zmrzlinu a pak se podíváme po stáncích. Prodávají tu tolik krásných věcí, třeba ty hrníčky z hlíny, to je nádhera,“ rozplývala se Petra Přibylová z Nového Města.