Převažovali čtyřicátníci a padesátníci, nechyběli ale ani příslušníci mladé generace. „Je to špička, jsme sice o generaci jinde, ale písničky známe a líbí se nám,“ řekl Luboš Vavřina, který přijel trávit Velikonoce na Žďársko z Přelouče, a právě koncert Slade byl jedním z bodů jeho programu.

Ale to už se z pódia ozvala skladba Far Far Away, a nejednomu padesátníkovi se přes obličej rozlil šťastný úsměv a ruce šly nad hlavu. Zmizelo uplynulých pětadvacet let a všichni se vrátili do dob svého mládí. „Poslouchal jsem to kolem dvaceti, je to hudba mého mládí,“ zavzpomínal dvaapadesátiletý František Novák, který se na koncert vydal se svými kamarády až z Brna.

Mezi návštěvníky show nechyběl ani skalní fanda Slade, žďárský starosta Jaromír Brychta. „Je to dneska moje osmá akce, první nepracovní, ani jsem se nestačil převléct do džín, jen jsem si sundal kravatu. Během předkapely Turbo jsem si skočil domů pro CD, chci si ho nechat podepsat, snad to vyjde,“ zadoufal Jaromír Brychta. Jeho dcery mají dodnes v pokoji plakát s portréty členů kapely Slade, který starosta sám namaloval a dal své budoucí ženě k devatenáctým narozeninám.

To už si ale Dave Hill na pódiu sundává kovbojský klobouk a nahrazuje ho santaklausovskou čepkou. „Czech republic“, vykřikuje do publika. „Uděláme si trochu svátky, co říkáte?“ ptá se dál fanoušků a začíná se ozývat skladba Merry Xmas Everybody. Blíží se konec koncertu. Ještě poslední písnička - a vystoupení skupiny Slade ve Žďáře je minulostí. Fanouškům se vracejí zpět léta, „Slejdi“ se loučí, světla v sále se rozsvěcejí. „Nebyla to žádná divočina, ale bylo to víc než příjemné,“ shrnul své dojmy čtyřicetiletý Pavel, který přišel na koncert s přítelkyní. „Možná, že jim teď víc vyhovuje hrát pro míň lidí než ty megakoncerty,“ zamyslela se asi dvacetiletá dívka při odchodu z Domu kultury.

Fanoušci se postupně ztrácejí ve tmě. Mezi posledními jsou dva asi pětačtyřicetiletí muži. „Zavzpomínali jsme, viď?“ říká jeden druhému. Koncert skončil, třeba za rok zase někde jinde.