Celkem 240 amatérských herců, mimo jiné ze dvou žďárských farností – od svatého Prokopa i Nanebevzetí Panny Marie – tak v těchto dnech finišuje své přípravy na tradiční pašijovou hru s názvem Co se stalo s Ježíšem.

„Před samotnou premiérou, jež se uskuteční v úterý 19. dubna od 20 hodin máme samozřejmě naplánováno několik společných zkoušek, mimo jiné i dvě generální v kostýmech a s ozvučením. K poslednímu dolaďování jednotlivých detailů se sejdeme tuto neděli o půl čtvrté odpoledne a následně ještě v osm večer,“ poznamenal Petr Krábek, jeden z organizátorů akce patřící k jedné z největších podobného charakteru v České republice.

V průměru pět tisíc diváků

Do samotné hry, která se v okresním městě koná od roku 1998, přičemž dvakrát se produkce neuskutečnila z důvodu špatného počasí a v roce 2008 byla předvedena dokonce na sněhu, jsou zapojeny všechny věkové skupiny farníků. Nejmladšímu účastníkovi je sotva jeden rok, nejstaršímu bylo osmdesát let.

Představení o Ježíši Kristovi předznamenává nejenom pro obyvatele Žďáru nad Sázavou a okolí velikonoční svátky a každoročně si jej nenechá ujít v průměru pět tisíc diváků. Aby všichni příchozí dobře viděli a slyšeli, jsou dialogy předem natočeny ve studiu a dějiště hry zase odpovídajícím způsobem ozvučeno a osvětleno.„Pro občany na invalidním vozíku budou vyhrazena místa před tribunou. Stačí přímo na místě zkontaktovat pořadatele, o všechno se postarají,“ dodal Krábek.

„Cílem pašijové hry je přimět lidi k tomu, aby se v dnešním uspěchaném světě zastavili a zamysleli se nejen nad svým životem. A uvědomili si ten prožitek, který jim tento příběh nabízí,“ vyjádřil se žďárský místostarosta Ladislav Bárta.