V kandidátce KSČM a SPOZ pro Žďár nad Sázavou je na šestadvacátém místě vepsán Květoslav Lustig, kterému je třiadevadesát let. Je nejstarším kandidátem na Žďársku, ale také v kraji Vysočina.

Lustiga vede ke kandidatuře odchod členů ze strany a také původ z dělnické desetičlenné rodiny. „Měl jsem osm sourozenců a můj otec byl ve straně. Já jsem se ke straně přidal v roce 1946, čili jsem také nejstarší člen KSČM na Vysočině. Ke vstupu do strany ve čtyřicátém šestém roce mám také doklady. Chtěl bych aby se oboustranně a objektivně posuzovala otázka Socialismu. Nelíbí se mi zdražování. Lidé měli sice dříve méně peněz, ale také měli menší poplatky,“ řekl.

Milan Krčmář
Nad povoláním kandidátů srdce občas zaplesá

Podívejte se na složení kandidátních listin ve vaší obci.

Nejmladším kandidátům na Žďársku je 18 let. Kandiduje jich dohromady devět. Například za Přísahu – občanské hnutí Roberta Šlachty kandiduje ve Žďáře nad Sázavou na jedenácté příčce osmnáctiletý student Vojtěch Hlaváček. V Nových Dvorech kandiduje za Sdružení nezávislých kandidátů Nové Dvory – Novodvorští na šestém místě osmnáctiletá studentka Sára Rosecká.

Hlas mladší generace

Mladá studentka pochází z malé vesnice a angažuje se zde ve všech aktivitách. „Ráda jsem se chodila koukat na zastupitelstvo už dříve, poslouchat co se děje nového v obci. Chtěla bych aby se naše obec trochu posunula a měla alespoň nějaký ohlas z mladší generace. Jelikož je mi 18, tak pokaždé když něco řeknu, nikdo mě moc nebere vážně. Kdybych se ale dostala do zastupitelstva mohla bych vyjádřit názor a někdo by mě poslouchal. Nemyslím si, že mám vysoké šance ale za zkoušku nic nedám,“ vysvětlila kandidaturu Rosecká.

Kompletní volební zpravodajství můžete sledovat na webu Deníku ZDE.

Velká věková rozmanitost v komunálních volbách je sympatická Jiřímu Makovskému ze Žďárska. „Fandím každému, kdo má snahu pro svou obec něco udělat. Stěžovat si může každý, ale méně lidí s tím něco dělá. Na druhou stranu si myslím, že to budou mít kandidáti poměrně těžké, protože jsou jejich generace od většiny voličů celkem vzdálené,“ uvedl.