Herci mají den před světovou premiérou dlouho očekávaného muzikálu. Poslední generálka končí. Přichází ředitel divadla a oznamuje, že se vše odkládá o dva týdny. Důvod? Se svojí rodinou odjíždí na tu dobu na dovolenou… Jistě by se našla spousta dalších přirovnání, jak přiblížit odložení parlamentních voleb v Česku, které v úterý svým rozhodnutím způsobila Česká strana sociálně demokratická. Jejím volebním lídrem na Vysočině byl v roce 2006 František Bublan. Měl jím být i při předčasných volbách. Kandidátku Občanské demokratické strany ve stejném kraji vedla a vede Miroslava Němcová. Duel dvou hlavních politických představitelů dvou hlavních politických stran vám právě nabízíme.

František Bublan

close zoom_in Je květnový, případně červnový, termín voleb definitivní?
Definitivní není. Nechceme žádným způsobem zpochybnit ústavu nebo jít do střetu s dalším možným výrokem Ústavního soudu. Cesta k předčasným volbám by proto mohla vést pouze podle dosavadního znění ústavy. To znamená třikrát vyslovit nedůvěru vládě a pak vypsat předčasné volby. Ale vzhledem k tomu, že z toho nechceme dělat bramboračku, a stejně by volby mohly být nejdříve někdy na jaře, tak je lepší nechat to v řádném termínu.

Ptám se jako volič: Jak si chcete získat mou důvěru po tom všem?
Vím, že je to obtížné. Sám jsem s tím měl velký vnitřní problém. Bylo to pro mě těžko stravitelné. Když jsem se ale seznámil s příčinami, musel jsem uznat, že jiná cesta nebyla. Pokud by Ústavní soud rozhodnutí sněmovny zpochybnil těsně před listopadovým termínem, nebo pozastavil volby a vše přezkoumával třeba tři měsíce, mohlo by se stát, že by země byla několik měsíců bez dolní komory. Proto si myslím, že nebyla jiná cesta.

Jak na vaše rozhodnutí reagovali lidé na mítincích?
Samozřejmě, že se na to ptali. Bylo to snad osmdesát procent dotazů. Většina lidí ne že by byla na nás nazlobená, ale spíš tomu nerozumí. Jsou to trochu složitější věci a lidem se to těžko vysvětluje.

Pochopili to?
Myslím, že ano. Přinejmenším přijali to, že s nimi mluvíme a snažíme se jim to vysvětlit.

Opravdu nebyly žádné náznaky, že vše dopadne takhle?
Nevím jestli náznaky, ale diskuse kolem toho byla. Zda to projde, či ne. Mohu říct, že převažovaly názory, že by do toho Ústavní soud mohl vstoupit a že to z devadesáti procent udělá.

Rozebíral jste s někým z ODS mezi čtyřma očima celou záležitost? Jak jste mu ji vysvětloval?
Je to zajímavé, ale lidi, se kterými jsem mluvil, mi říkali, že to stejně čekali. A nevím proč. Nabyl jsem dojmu, že ten scénář byl dopředu napsán a vědělo se, že k tomu dojde. Ale nechci konspirovat, je to pouze osobní dojem.

Kdy vy jste se dozvěděl, že ČSSD nechce předčasné volby? A jaké jste měl pocity?
Já se to dozvěděl v úterý ráno na klubu. Že tak rozhodlo grémium strany. A jak už jsem říkal, nemohl jsem to chvíli strávit.

Jak jste to vysvětloval svým známým, ke kterým jste upřímnější a otevřenější než k voličům?
Většina vůbec nevěděla, jak se k tomu postavit. Zda jsme se rozhodli dobře, nebo ne. Ale já poté absolvoval dva on–line rozhovory a čekal jsem, že většina otázek bude k tomuto tématu. Ale nebylo tam skoro nic. Takže pomalu nabývám dojmu, že to lidem až tak nevadí, i když to v nich asi nějakou hořkost nebo nejistotu zanechá.

A není to špatně, že to lidem nevadí?
Asi takhle. Člověk se na volby těšil. Je to jako fotbalový zápas. Když sledujete výsledky voleb, jak to postupně nabíhá, je to docela adrenalin. A teď jako by někdo řekl, že ten fotbal se hrát nebude, běžte domů. Na druhou stranu nás to ale všechny nutí k tomu, abychom se víc zamysleli nad obsahem. Třeba se od toho zápasu vrátíme k nějaké hlubší diskusi.

Sám říkáte, že politika je už bezobsažná. Baví vás ještě? Pokud ano, tak co vás na ní baví?
Politiku neberu jako zaměstnání. Bez patosu, je to opravdu služba veřejnosti. Snažím se do tvorby zákonů přenést své zkušenosti a názory od lidí. To mě baví. Neumím si představit, že bych od toho utekl. To by se musel stát velký podraz.

Miroslava Němcová očima Františka Bublana
Je to zkušený politický matador, ve sněmovně už je nějaký pátek. Výborně zná nuance jednotlivých postupů jednacího řádu sněmovny, které trochu někdy zneužívá a ohýbá ve prospěch své strany. Na to, že je žena, se mi jeví velmi tvrdá. Očekával bych větší pochopení zejména u sociálních otázek.

Miroslava Němcová

close zoom_in Ptám se jako volič: Jak mám po úterním kotrmelci věřit jakýmkoliv politikům a jejich politice?
Musíte si vybrat, komu chcete věřit, a komu ne. Podle svého založení a zaměření. Nejhorší by bylo naházet všechny politiky do jednoho pytle. Ani všichni pekaři přece nepečou stejné housky a rohlíky. A pokud byste se jako volič podíval podrobněji na moje postoje, tak jsem nehlasovala už ani pro sporný zákon, který nakonec Ústavní soud odmítl, a stejně zdrženlivě jsem se chovala i při dalších krocích.

Co vás vůbec napadlo, když jste poprvé slyšela, že se odkládá i listopadový termín voleb?
Nic, vůbec nic. Byl to šok.

Opravdu jste neočekávala, že by k tomuto kroku mohla některá z politických stran sáhnout? Ani v zákulisí nebyly nějaké náznaky?
Bylo jasné, že poslanecké kluby v úterý jednají, jak budou postupovat. Ale nikde se opravdu neobjevil ani náznak toho, že se sociální demokraté chtějí vyhnout volbám.

Probírala jste od té doby celou situaci někde mezi čtyřma očima s některým z politiků z ČSSD?
Ne, neměla jsem příležitost. Ve čtvrtek jsme se potkali na schůzce organizačního výboru parlamentu, tam to bylo vše oficiální. Také zatím to, co známe, je jen oficiální stanovisko ČSSD.

Jak to vysvětlujete svým známým a kamarádům při kávě nebo skleničce vína?
Musím říct, že mě celá situace velice trápí, a říkám si, zda jsme udělali opravdu vše, co se dalo. Myslím si, že když se špatně začne, tak to taky špatně skončí. Začali jsme špatně v roce 2006 po volbách, kdy to bylo ve sněmovně půl na půl. Už na podzimním kongresu ODS jsem tehdy říkala, že by nejlepším řešením byly co nejrychlejší předčasné volby. Možná si to mnozí i mysleli, ale prostě se tak nestalo. S tím, jak to dopadlo, nejsem vůbec spokojená.

Jaké máte teď pocity? Úleva, že vás nečeká náročná kampaň, žádné mítinky, nebo naopak stres, protože tušíte, že kampaň bude mnohem delší a ostřejší?
Kdo to zná, tak ví, že je to opravdu záběr velký. Byly by to dva tři měsíce opravdu extrémního náporu, ale teď to asi bude ještě delší.

Půjdete i do dalších voleb v roce 2010, i když se dá očekávat, že na mítincích potkáte ještě méně lidí?
Půjdu do toho opět, to vím už teď.

Baví vás v současné situaci ještě vůbec politika? A baví vás po tolika letech?
Určitě. Baví mě politika ve svobodné demokratické zemi. Předtím, za socialismu, jsem do ní nikdy nešla. Jsme teď prostě v těžké fázi. Ale to byla třeba i první republika, která měla vlastně jen dvacet let na svůj život. Přitom musela řešit spoustu problémů: se Slováky, rostoucí vliv nacistů v Německu, hospodářské věci. Ale přesto pro nás zůstala vzorem, takže přiblížit se politice z té doby – to je můj cíl.

Čím chcete přesvědčit obyvatele na Vysočině, aby vůbec přišli k volbám a dali hlas třeba právě vám a ODS?
Jednoznačně hlavní úkol je ekonomika. Lidé už vidí, že nejde jen o jejich korunu na nákupy a bydlení, ale i o zadlužení regionů. A tato změna je důležitá a dobrá. Moje tři hlavní priority jsou jasné. Za prvé změna volebního systému, kdy musí získat vítězná strana určitý bonus, abychom se vyvarovali patu ve sněmovně. Za druhé je to změna ústavy tak, aby ten, kdo chce vyvolat předčasné volby, měl připravené konstruktivní řešení, například tak, jak je to nutné v Polsku. A za třetí je to prosazení zákona, který už ODS předložila ve sněmovně, a to je přímá volba prezidenta. Myslím, že lidé chtějí a mají právo si volit hlavu státu.

František Bublan očima Miroslavy Němcové
Neberu ho jako soka, ale jako konkurenta jako na každém jiném pracovišti. Nechci se pouštět do nějakých osobních věcí, ale myslím si, že tím, že nežije na Vysočině, svoje voliče tak trochu obelhává.

František Jirků, Jiří Nygrýn