VYBRAT REGION
Zavřít mapu

/Ne/volby: Bublan versus Němcová

Vysočina - Start finálového závodu mistrovství svět na 100 metrů. Osm borců si protřepává svaly, jejich velký okamžik přichází. Náhle jim oznámí startér, že se trať prodlužuje na 400 metrů. Nikdo nemá jinou možnost…

19.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Herci mají den před světovou premiérou dlouho očekávaného muzikálu. Poslední generálka končí. Přichází ředitel divadla a oznamuje, že se vše odkládá o dva týdny. Důvod? Se svojí rodinou odjíždí na tu dobu na dovolenou… Jistě by se našla spousta dalších přirovnání, jak přiblížit odložení parlamentních voleb v Česku, které v úterý svým rozhodnutím způsobila Česká strana sociálně demokratická. Jejím volebním lídrem na Vysočině byl v roce 2006 František Bublan. Měl jím být i při předčasných volbách. Kandidátku Občanské demokratické strany ve stejném kraji vedla a vede Miroslava Němcová. Duel dvou hlavních politických představitelů dvou hlavních politických stran vám právě nabízíme.

František Bublan

Je květnový, případně červnový, termín voleb definitivní?
Definitivní není. Nechceme žádným způsobem zpochybnit ústavu nebo jít do střetu s dalším možným výrokem Ústavního soudu. Cesta k předčasným volbám by proto mohla vést pouze podle dosavadního znění ústavy. To znamená třikrát vyslovit nedůvěru vládě a pak vypsat předčasné volby. Ale vzhledem k tomu, že z toho nechceme dělat bramboračku, a stejně by volby mohly být nejdříve někdy na jaře, tak je lepší nechat to v řádném termínu.

Ptám se jako volič: Jak si chcete získat mou důvěru po tom všem?
Vím, že je to obtížné. Sám jsem s tím měl velký vnitřní problém. Bylo to pro mě těžko stravitelné. Když jsem se ale seznámil s příčinami, musel jsem uznat, že jiná cesta nebyla. Pokud by Ústavní soud rozhodnutí sněmovny zpochybnil těsně před listopadovým termínem, nebo pozastavil volby a vše přezkoumával třeba tři měsíce, mohlo by se stát, že by země byla několik měsíců bez dolní komory. Proto si myslím, že nebyla jiná cesta.

Jak na vaše rozhodnutí reagovali lidé na mítincích?
Samozřejmě, že se na to ptali. Bylo to snad osmdesát procent dotazů. Většina lidí ne že by byla na nás nazlobená, ale spíš tomu nerozumí. Jsou to trochu složitější věci a lidem se to těžko vysvětluje.

Pochopili to?
Myslím, že ano. Přinejmenším přijali to, že s nimi mluvíme a snažíme se jim to vysvětlit.

Opravdu nebyly žádné náznaky, že vše dopadne takhle?
Nevím jestli náznaky, ale diskuse kolem toho byla. Zda to projde, či ne. Mohu říct, že převažovaly názory, že by do toho Ústavní soud mohl vstoupit a že to z devadesáti procent udělá.

Rozebíral jste s někým z ODS mezi čtyřma očima celou záležitost? Jak jste mu ji vysvětloval?
Je to zajímavé, ale lidi, se kterými jsem mluvil, mi říkali, že to stejně čekali. A nevím proč. Nabyl jsem dojmu, že ten scénář byl dopředu napsán a vědělo se, že k tomu dojde. Ale nechci konspirovat, je to pouze osobní dojem.

Kdy vy jste se dozvěděl, že ČSSD nechce předčasné volby? A jaké jste měl pocity?
Já se to dozvěděl v úterý ráno na klubu. Že tak rozhodlo grémium strany. A jak už jsem říkal, nemohl jsem to chvíli strávit.

Jak jste to vysvětloval svým známým, ke kterým jste upřímnější a otevřenější než k voličům?
Většina vůbec nevěděla, jak se k tomu postavit. Zda jsme se rozhodli dobře, nebo ne. Ale já poté absolvoval dva on–line rozhovory a čekal jsem, že většina otázek bude k tomuto tématu. Ale nebylo tam skoro nic. Takže pomalu nabývám dojmu, že to lidem až tak nevadí, i když to v nich asi nějakou hořkost nebo nejistotu zanechá.

A není to špatně, že to lidem nevadí?
Asi takhle. Člověk se na volby těšil. Je to jako fotbalový zápas. Když sledujete výsledky voleb, jak to postupně nabíhá, je to docela adrenalin. A teď jako by někdo řekl, že ten fotbal se hrát nebude, běžte domů. Na druhou stranu nás to ale všechny nutí k tomu, abychom se víc zamysleli nad obsahem. Třeba se od toho zápasu vrátíme k nějaké hlubší diskusi.

Sám říkáte, že politika je už bezobsažná. Baví vás ještě? Pokud ano, tak co vás na ní baví?
Politiku neberu jako zaměstnání. Bez patosu, je to opravdu služba veřejnosti. Snažím se do tvorby zákonů přenést své zkušenosti a názory od lidí. To mě baví. Neumím si představit, že bych od toho utekl. To by se musel stát velký podraz.

Miroslava Němcová očima Františka Bublana
Je to zkušený politický matador, ve sněmovně už je nějaký pátek. Výborně zná nuance jednotlivých postupů jednacího řádu sněmovny, které trochu někdy zneužívá a ohýbá ve prospěch své strany. Na to, že je žena, se mi jeví velmi tvrdá. Očekával bych větší pochopení zejména u sociálních otázek.

Miroslava Němcová

Ptám se jako volič: Jak mám po úterním kotrmelci věřit jakýmkoliv politikům a jejich politice?
Musíte si vybrat, komu chcete věřit, a komu ne. Podle svého založení a zaměření. Nejhorší by bylo naházet všechny politiky do jednoho pytle. Ani všichni pekaři přece nepečou stejné housky a rohlíky. A pokud byste se jako volič podíval podrobněji na moje postoje, tak jsem nehlasovala už ani pro sporný zákon, který nakonec Ústavní soud odmítl, a stejně zdrženlivě jsem se chovala i při dalších krocích.

Co vás vůbec napadlo, když jste poprvé slyšela, že se odkládá i listopadový termín voleb?
Nic, vůbec nic. Byl to šok.

Opravdu jste neočekávala, že by k tomuto kroku mohla některá z politických stran sáhnout? Ani v zákulisí nebyly nějaké náznaky?
Bylo jasné, že poslanecké kluby v úterý jednají, jak budou postupovat. Ale nikde se opravdu neobjevil ani náznak toho, že se sociální demokraté chtějí vyhnout volbám.

Probírala jste od té doby celou situaci někde mezi čtyřma očima s některým z politiků z ČSSD?
Ne, neměla jsem příležitost. Ve čtvrtek jsme se potkali na schůzce organizačního výboru parlamentu, tam to bylo vše oficiální. Také zatím to, co známe, je jen oficiální stanovisko ČSSD.

Jak to vysvětlujete svým známým a kamarádům při kávě nebo skleničce vína?
Musím říct, že mě celá situace velice trápí, a říkám si, zda jsme udělali opravdu vše, co se dalo. Myslím si, že když se špatně začne, tak to taky špatně skončí. Začali jsme špatně v roce 2006 po volbách, kdy to bylo ve sněmovně půl na půl. Už na podzimním kongresu ODS jsem tehdy říkala, že by nejlepším řešením byly co nejrychlejší předčasné volby. Možná si to mnozí i mysleli, ale prostě se tak nestalo. S tím, jak to dopadlo, nejsem vůbec spokojená.

Jaké máte teď pocity? Úleva, že vás nečeká náročná kampaň, žádné mítinky, nebo naopak stres, protože tušíte, že kampaň bude mnohem delší a ostřejší?
Kdo to zná, tak ví, že je to opravdu záběr velký. Byly by to dva tři měsíce opravdu extrémního náporu, ale teď to asi bude ještě delší.

Půjdete i do dalších voleb v roce 2010, i když se dá očekávat, že na mítincích potkáte ještě méně lidí?
Půjdu do toho opět, to vím už teď.

Baví vás v současné situaci ještě vůbec politika? A baví vás po tolika letech?
Určitě. Baví mě politika ve svobodné demokratické zemi. Předtím, za socialismu, jsem do ní nikdy nešla. Jsme teď prostě v těžké fázi. Ale to byla třeba i první republika, která měla vlastně jen dvacet let na svůj život. Přitom musela řešit spoustu problémů: se Slováky, rostoucí vliv nacistů v Německu, hospodářské věci. Ale přesto pro nás zůstala vzorem, takže přiblížit se politice z té doby – to je můj cíl.

Čím chcete přesvědčit obyvatele na Vysočině, aby vůbec přišli k volbám a dali hlas třeba právě vám a ODS?
Jednoznačně hlavní úkol je ekonomika. Lidé už vidí, že nejde jen o jejich korunu na nákupy a bydlení, ale i o zadlužení regionů. A tato změna je důležitá a dobrá. Moje tři hlavní priority jsou jasné. Za prvé změna volebního systému, kdy musí získat vítězná strana určitý bonus, abychom se vyvarovali patu ve sněmovně. Za druhé je to změna ústavy tak, aby ten, kdo chce vyvolat předčasné volby, měl připravené konstruktivní řešení, například tak, jak je to nutné v Polsku. A za třetí je to prosazení zákona, který už ODS předložila ve sněmovně, a to je přímá volba prezidenta. Myslím, že lidé chtějí a mají právo si volit hlavu státu.

František Bublan očima Miroslavy Němcové
Neberu ho jako soka, ale jako konkurenta jako na každém jiném pracovišti. Nechci se pouštět do nějakých osobních věcí, ale myslím si, že tím, že nežije na Vysočině, svoje voliče tak trochu obelhává.

František Jirků, Jiří Nygrýn

Autor: František Jirků

19.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 24 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních motorových vozidel mechanik pneuservisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: výměna pneu, opravy, zvýhodněné stravování. Pracoviště: Agro - měřín, a.s. - pneuservis žďár nad sázavou, Brněnská, č.p. 124, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Miroslav Pech, +420 723 682 526.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 6 500 Kč

Prodavači smíšeného zboží prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: prodej zboží a další práce spojené s prodejem zboží, První kontakt telefonicky nebo emailem. Pracoviště: Coop družstvo velké meziříčí - prodejna 411 rožná, 592 52 Rožná. Informace: Ladislav Mičánek, +420 777 778 201.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 17 000 Kč

Montéři suchých staveb MONTÉR PLOTOVÝCH SYSTÉMŮ/STAVEBNÍ DĚLNÍK - Žďár nad Sázavou. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *Požadavky:, - praxe 1 rok v oboru., Upřednostňujeme telefonický kontakt.. Pracoviště: Holoubek trade s. r. o., Jamská, č.p. 2528, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Radek Holoubek, +420 775 555 825.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 25 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR (-KA) - Svratka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: - vzdělání technického směru, - znalost 3D modelování, SolidWorks, - velmi dobrá orientace v technické výkresové dokumentaci, - uživatelská znalost MS Office, - schopnost řešení problému, - samostatnost i schopnost práce v týmu, Podnikové stravování s příspěvkem zaměstnavatele, týden dovolené navíc (25dní)., První kontakt emailem nebo osobně či telefonicky 7.30-13.00hod.. Pracoviště: Mars svratka, a.s., Libušina, č.p. 194, 592 02 Svratka. Informace: Lenka Kalinová, +420 566 695 125,566 695 195.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klíště

Klíště si pacient může odstranit sám, vzkazují lékaři

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Rybáři oslaví výročí spolku

Jimramov – Jimramovští rybáři oslaví v sobotu 21. července sedmdesát let od doby, kdy byl založen místní rybářský spolek.

Zájemci mohou v Karlově obdivovat umění sklářů

Karlov - Ve sklárně Jaroslav Svoboda AGS v obci Karlov se i přes léto otevírají pro potencionální návštěvníky. Ti mohou dorazit ve všední dny od sedmi hodin ráno do jedné hodiny odpoledne. Mají tak příležitost obdivovat umění výroby ručně tvarovaného hutnického skla.

Žďárské farmářské trhy nabídnou i tradiční tašky - síťovky

Žďár nad Sázavou – Hned několik novinek nabídnou třetí letošní farmářské trhy, které se konají v sobotu dopoledne na žďárském náměstí Republiky.

Silnice bude zcela uzavřená

Rokytno – V týdnu od 23. do 27. července se uskuteční poslední etapa uzavírky v obci Rokytno na komunikaci spojující Nové Město na Moravě se Sněžným.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT