S Vladimírem Šiškou jsme si na téma pozorování UFO a objasněním záhad povídali. Autor několika knih v rozhovoru prozradil, že s ukončením projektu samozřejmě jeho zájem o výzkum výskytu UFO nekončí.

S kolegy jste pracoval na Projektu Záře, který trval 30 let. Můžete se s ročním odstupem, projekt skončil loni na jaře, za ním ohlédnout?
Dnes mohu s klidným svědomím říci, že jsme odvedli velmi dobrou práci. Zpracovali jsme více než 4 200 případů pozorování UFO nad naší zemí. Jednotlivé případy prošly podrobnou analýzou, a to nejen našich členů, ale tam, kde to bylo potřeba i odborníků. A to jsme zkoumali nejen fenomén UFO, ale i další záhadné jevy, například obrazce v obilí, spontánní uhoření lidí a další anomální jevy. Ohromnou práci odvedlo i dalších jedenáct členů našeho projektu. 

Ufologové: Nad Českem se odehrává pět nevysvětlitelných úkazů ročně:

Zdroj: Youtube

Sběr a vyhodnocování informací o fenoménu UFO a následně i dalších záhadných jevech v Česku určitě nebylo jednoduchou záležitostí. Můžete krátce zmínit, jaký byl nebo je při tomto výzkumu postup?
Zavedli jsme postupně systém ohlašování pozorování UFO i dalších anomálních jevů přes webový dotazník. Ten již obsahoval základní nutné otázky, podle kterých bylo možné vše třídit a hodnotit. Hodnocení probíhalo vylučovací metodou, vždycky jsme se nejprve snažili najít a případně vyloučit takzvaná přirozená vysvětlení.

V případě potřeby jsme se obraceli na odborníky: astronomy, meteorology, profesionální fotografy či Řízení letového provozu a podobně. Mnoho případů jsme řešili spolu s hasiči, a to včetně experimentů. Na konci pak bylo zařazení každého případu do jedné z kategorií: A – známo vysvětlení, B – není dostatek informací, C  - nelze najít žádné vysvětlení.

Podivná červená záře vyděsila obyvatele malého italského městečka. Ilustrační foto
Italy vyděsil červený kruh na nebi. Podivný jev zachytil fotograf, o UFO nejde

V tabulce je obrovské množství zpracovaných událostí. Byl nějaký případ, který se tak nějak vymykal z řady nebo byl něčím specifický?
On vlastně každý případ je něčím zvláštní, specifický. Vysvětlené i neobjasněné případy jsme obvykle řadili do kategorií podle charakteristik. U těch vysvětlených třeba kategorie „šmouha“, protože ze spousty takových fotografií UFO se nakonec ukázalo, že jde o rozmazaný hmyz poletující v blízkosti objektivu, kterého si obvykle fotograf nevšimne.

Ale pak tu byly kategorie neobjasněných UFO. Například černé trojúhelníky, které se objevovaly po celém světě i u nás. Nikdy jsme se nedopátrali o co jde, i když často bylo podezření na vojenskou leteckou techniku, ale nikdy se to neprokázalo.

Na Táborsku zachycený podivný objekt na obloze v dubnu 2021.Na Táborsku zachycený podivný objekt na obloze v dubnu 2021.Zdroj: Se svolením Jiřího Skály

U kategorie velkých světelných koulí nám zase zůstalo podezření na dosud neznámý přírodní jev, objevují se totiž nápadně často v době slunečních bouří, kdy je rozkolísané zemské magnetické pole.

I když projekt Záře už skončil, vaše práce na tématu UFO a záhadné jevy nejspíš nekončí…
O záhady jsem se samozřejmě nepřestal zajímat. Jen pro mě skončila povinnost pečlivě vše zaznamenávat do databáze. Teď mohu věnovat čas jen tomu, co mě opravdu zaujme. A také mám více času na psaní. Po vydání závěrečné zprávy projektu Záře, která je k dispozici volně ke stažení zde, jsem se pustil do knihy, která by měla shrnout to nejzajímavější o UFO nad Čechami a na kterou se můžeme těšit letos po prázdninách.

Zprávy o UFO - Květen 2023:

Zdroj: Youtube

Dá se říct, že je více pozorování fenoménu UFO nebo těch, co jsou takříkajíc planými poplachy a mají své racionální vysvětlení?
Ono je to vidět na statistice, těch neobjasněných případů je „jenom“ 3,58%. Ale objektivně musím říci, že objasněnost UFO je velmi závislá na schopnostech i vybavení badatelů, a také na kvalitě informací, které od pozorovatelů dostanou. A co se skrývá za těmi neobjasněnými případy? Nemůžeme jednoznačně říci, že jde o mimozemskou techniku. Ale nemůžeme jí ani jednoznačně vyloučit. Ostatně těch možností vysvětlení dosud neobjasněných případů je mnohem více, například ony dosud neznámé přírodní jevy.


Nahrává se anketa …

Jakým případem se aktuálně zabýváte?
Mezi neobjasněnými případy bylo několik typických pozorování doutníkovitých objektů s neobvyklým chováním. Patří mezi ně i asi nejznámější případ z roku 1987, kdy takový objekt marně pronásledoval vrtulník Mi-24 tehdejší československé armády. Následně jsem zjistil, že velmi podobných případů se na světě odehrálo více. V roce 1979 nad italským Trevisem jej dokonce vyfotografoval průzkumný letoun.

V roce 1983 se objevil nad mořským pobřežím v Polsku. V roce 2004 se odehrál nad Pacifikem u jižní Kalifornie takzvaný „tic-tac incident“, kde šlo opět o doutníkovitý objekt se zakulacenými konci. A letos nad Aljaškou, Kanadou a USA byly mezi „balonovými UFO“ také dva nevysvětlené objekty válcovitého tvaru. To je zajímavá stopa, ne?

Mezinárodní muzeum a výzkumné centrum UFO v americkém Roswellu.
UFO v Roswellu dále rezonuje. Tamní muzeum ukazuje i pitvu mimozemšťana

Chystá se opět nějaký dlouhodobý projekt, podobný Záři?
Bohužel ne. Říkám bohužel, protože Záře byl ryze amatérský projekt, jehož náklady si badatelé hradili sami a dělali jej ve svém volném čase. Taková akce, náročná na čas i úsilí, se už asi nezopakuje. A bohužel jsem už nezaregistroval žádného dalšího dostatečně racionálního badatele, který by tomu chtěl věnovat tolik práce a času.

On-line magazíny Deníku.cz jsou i součástí FB Deník Styl. Zkuste jej, ať vám nic neunikne

Facebook Deník StylFacebook Deník Styl.Zdroj: Vltava Labe Media

Vladimír Šiška Vladimír Šiška - záhadolog, publicista a vedoucí projektu pozorování UFO nad územím České republiky.Vladimír Šiška - záhadolog, publicista a vedoucí projektu pozorování UFO nad územím České republiky.Zdroj: Se svolením Vladimíra Šišky
- Publicista a záhadolog.
- Zabývá se záhadnými a špatně vysvětlitelnými jevy, neobjasněnými otázkami historie, zejména problematikou keltské kultury.
- Zakladatelem i vedoucí projektu Záře, který po 30 let shromažďoval a vyhodnocoval informace o anomálních jevech v České republice (1992 – 2022).
- Člen společnosti KPUFO Plzeň a Fantastic Facts Clubu.
- Autor a spoluautor několika knih a mnoha článků o nejrůznějších záhadách v časopisech i na webu.
- Knihy: UFO nad Čechami a Slovenskem (s V. Liškou a L. Lenkem - Bohemia, Praha 1993), UFO - návraty bohů? (s V. Liškou - Bohemia, Praha 1995), Keltské horoskopy (X-Egem, Praha 1998), Velká kniha tajemství a záhad (s J. Lenkovou, I. Mackerlem a J. Zemanem - Regia, Praha 2001). Velká kniha otázek a záhad (s J. Lenkovou, I. Mackerlem a J. Zemanem - Regia, Praha 2002), UFO, záhada 21. století (s V. Liškou - Rilancio, Praha 2009). Po březích Orlické přehrady (Regia, Praha 2021), UFO jako dobrodružství poznání - Černý drak, Bílovice 2022).