Nynější studie rozšířila znalosti o působení sladkých limonád na mužské pohlavní ústrojí. Už předtím totiž odborníci narazili na to, že pití sycených nápojů, jako je Coca-Cola či Pepsi, negativně ovlivňuje reprodukci, množství a pohyblivost spermií. O velikosti pohlavních orgánů či množství pohlavního hormonu se však nikdo nezmiňoval.

Vůně, říz, speciální chuť, povzbuzení. Cola vzrušuje naše smysly už více než sto let.
Zázračná cola: Zdravá moc není. Poradí si ale s toaletou, autobaterií i azalkou

Studii zveřejnili vědci ze Severozápadní univerzity Minzu v Číně ve vědeckém časopise Acta Endocrinol. Účinky sladkých nápojů v ní testovali na zvířatech, konkrétně na myších samcích.

První skupina myší pila pouze vodu, kdežto zbývající konzumovaly různé množství Coca-Coly a Pepsi. Portál iflscience doplňuje, že tyto sladké limonády myším vědci dávali buď v úplné čisté formě, nebo jako padesátiprocentní směs s vodou.

Zvětšení varlat, příliv testosteronu

Během patnácti dní pak na myších prováděli různé testy, včetně krevních testů, měření hmotnosti a měření průměru varlat. Patnáctý den pak u myší kromě nárůstu hmotnosti opravdu pozorovali výrazné změny.

„Výsledek prokázal, že vysoká dávka Pepsi nebo Coca-Coly může podpořit růst a vývoj varlat,“ citoval deník The Independent autory studie. Vedle velikosti varlat zaznamenali odborníci změnu také v koncentraci testosteronu, která se u myší s vysokými dávkami sladkých limonád zvýšila.

Coca-Cola bude mít novou experimentální příchuť s názvem Dreamworld.
Nová příchuť Coca-Coly má chutnat jako sny. Pomáhají k tomu jahody a meloun

„Naše zjištění poskytla vědecký základ pro plné pochopení účinků sycených nápojů a jejich mechanismu na vývoj a reprodukční funkce člověka, ale také přínos pro prevenci dysfunkce prostaty a rakoviny,“ vyjádřili se k závěrům studie vědci.

Není však zatím jasné, jaké jsou dlouhodobé účinky sycených nápojů na velikost varlat a produkci testosteronu.

Paradoxně jsou tyto výsledky v rozporu s předchozími studiemi, které zjistily, že se po pití sycených nápojů snížilo množství spermií. Snížena byla i jejich kvalita, a to o 30 procent u mužů pijících litr Coca-Coly každý den.

Vědci je nedoporučují pít

Pití sycených nápojů odborníci také spojují s obezitou, kardiovaskulárními onemocněními a cukrovkou 2. typu. Už jedna plechovka obsahuje 37 gramů cukru, tedy deset čajových lžiček, což přesahuje doporučenou denní dávku cukru. Navzdory nejnovějším výsledkům vědci sladké limonády kvůli vysokému obsahu cukru nedoporučují pít. Předchozí výzkumy také ukázaly, že sycené nápoje měly negativní vliv na ženské vaječníky.