Od lovu ryb a perel k dolování ropy a zemního plynu. Když byla v Kataru objevena ložiska nerostného bohatství, lidé z vesnic na severozápadě země postupně opustili tradiční způsob života i své původní domovy. Přestěhovali se do hlavního města Dauhá a z míst, kde dříve žili, se stala takzvaná města duchů. 

Cíp Katarského poloostrova, na němž se stát s třetí největší zásobou ropy na světě nachází, jich nabízí hned několik. A nejznámější z nich je Al Jumail. "Rozsáhlé pozůstatky budov poukazují na bývalý význam místa, jedné z nejstarších osad v oblasti. Osídlená byla do poloviny 20. století," konstatuje server americké televize CNN. 

Pobřeží koster v Namibii je opravdovou nehostinnou oblastí. Právě nevyzpytatelný vítr a mořské proudy mají za následek nesčetné množství vraků lodí, které jsou rozprostřené po celé pláži
Brána pekla i ráj predátorů. Nejnebezpečnější pláže světa ukrývají děsivé pasti

Život ve vesnicích byl svázán s blízkým mořem. Pokud obyvatele nelovili ryby, hledali v moři perly. Právě ty totiž před nálezem ropy, ke kterému došlo ve 30. letech 20. století, představovaly hlavní příjem státu. 

"Pracovali jsme bez odpočinku od rozbřesku až do večerní modlitby. Snídaně ani oběd neexistovaly. Jedno jídlo se podávalo v době večeře - obvykle šlo o rýži a ryby," vzpomíná ve videu zveřejněném Katarským národním muzeem Ahmed Mohammed Srour a dodává, že na zimu se lidé stáhli hlouběji do pouště. 

Starý stavební systém

Každodenní život pak ovlivňovaly islámské tradice. "Ve městě Al Jumail byly obytné prostory orientované dovnitř, na centrální nádvoří. Domy měly vysoké zdi a vstupy byly umístěny tak, aby kolemjdoucí neviděli do dvora a soukromých prostor," upozorňuje CNN. 

"Vybydlené vesnice jsou poslední upomínkou na starý stavební systém, který existoval v dobách, než se středobodem života stal ropný průmysl. Odkazují k islámskému právu a jeho koncepci uspořádání společnosti," nechal se pro zpravodajský server BBC slyšet Ronald William Hawker, odborník na architekturu Perského zálivu. 

Had, kterého ulovila obávaná černá vdova
Pavouci překvapili vědce. Jsou mnohem většími zabijáky, než se myslelo

Právě uspořádání domů - výrazně jiné než u staveb v Evropě či Americe - je jednou z nejzajímavějších věcí, které si lze všimnout při návštěvě katarských měst duchů. "Lidé se shromažďovali převážně v rámci vlastní rozvětvené rodiny. Nesměli svá obydlí stavět tak, aby viděli do dvorů sousedních domů," popsal Hawker. 

Nyní jsou budovy v Al Jumail volně přístupné a zájemci k nim dojedou autem. A jak se tam dostanete? Nejjednodušší cesta je po hlavní silnici vedoucí do opuštěného města Al Zubarah, které leží na severozápadním pobřeží Katarského poloostrova a od roku 2013 je zapsáno i na Seznamu světového dědictví UNESCO.