Na zveřejněných fotografiích jsou vidět barevně malované a dobře zachovalé dřevěné rakve. Ve většině z nich jsou mumie. V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis.

Nejznámější z nejméně jedenácti pyramid v Sakkáře je ta stupňovitá, kterou nechal postavit panovník Džoser ze 3. dynastie. Stavba je stará 4700 let a je považovaná za nejstarší ze zachovalých pyramid v Egyptě. Stavitelem šestipatrové hrobky vysoké asi 60 metrů byl královský architekt Imhotep, označovaný někdy za prvního architekta vůbec.
"Pokládám to za úvod velkého objevu," konstatoval Anání. Dodal, že bude ještě vyzdvižen neznámý počet dalších sarkofágů. Ty vyzdvižené byly během tiskové konference vystaveny. A jeden z nich, ve které je mumie, byla před novináři otevřena. Události se zúčastnilo i několik zahraničních diplomatů.
Nové muzeum
Nález první části sarkofágů, celkem třinácti z nich, oznámili zástupci ministerstva pro památky a cestovní ruch minulý měsíc. Nacházely se v nově nalezené šachtě, hluboké 11 metrů.
Anání uvedl, že sarkofágy ze Sakkáry budou spolu s 30 dřevěnými rakvemi, které byly nalezeny v Luxoru na horním toku Nilu, v novém muzeu, jež země buduje nedaleko pyramid v Gíze.
