více >>

KPH - V. Bláha a Z. Lapčíková

Akce již skončila

Vladislav Bláha a Zuzana Lapčíková

Duo se svojí originalitou zvukově i repertoárově vymyká tradičním nástrojovým seskupením. Během krátké doby si získalo pozornost publika i předních českých skladatelů jako jsou například Miloš Štědroň, Antonín Tučapský, Milan Tesař a Jan Meisl, kteří pro duo napsali své skladby. K atraktivitě koncertů přispívá i propojení žánrů s prvky klasické, folklorní i jazzové hudby.

Vladislav Bláha byl v anglickém prestižním časopise Music Opinion označen za jednoho z nejlepších českých kytaristů a německým tiskem za vůdčího českého kytarového interpreta. Je vítězem čtyř soutěží ve Volos (Řecko), v Esztergomu (Maďarsko), v Markneukirchenu (Německo) a v Kutné Hoře. Je nositelem bronzové medaile soutěže Radio France v Paříži. Absolvoval studium na Konzervatoři v Brně, je absolventem výmarské Hochschule für Music F. Liszt, doktorské studium absolvoval na VŠMU v Bratislavě a docenturu získal na brněnské JAMU, kde nyní vyučuje. Zároveň externě přednáší na Univerzity Guanajuato v Mexiku a opakovaně vede mistrovské kurzy na univerzitách po celém světě. Spolupracuje s Pavlem Šporclem, Jaroslavem Svěceným, Jaromírem Zámečníkem a jinými. Na repertoáru má široké spektrum skladeb od starých mistrů i současníků, z nichž nelze opomenout 28 skladatelů z 16 zemí, kteří své skladby napsali přímo jemu. Bláha koncertoval sólově i jako sólista s orchestry ve 40 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a v USA, kde obdržel Čestné občanství města Dallas.

Zuzana Lapčíková je známá cimbalistka, zpěvačka a skladatelka. Na brněnské konzervatoři absolvovala hru na cimbál, etnologii a hudební vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, různými orchestry. Věnovala se intenzívně lidovému tanci a choreografii. Od roku 1992 účinkuje v triu Ad Lib Moravia, které je otevřeným seskupením hudebníků kolem jazzového pianisty a skladatele Emila Viklického. V roce 2000 natočila CD „Morava“ s Billy Hartem a E. Viklickým. Tato nahrávka se umístila na pátém místě ve světě v prestižním žebříčku Jazztitude roku 2001. V roce 2002 zkomponovala hudbu pro činoherní představení „Valašské remazúry“. V roce 2005 připravila pro Městské divadlo v Brně nové nastudování zbojnické opery ve stylu world music “Ej, hora…”, které představila vzápětí v Kennedyho centru ve Washingtonu. V roce 2007 iniciovala vznik nového ansámblu „Zuzana Lapčíková Kvintet“.

Vystoupení se uskuteční v rámci cyklu koncertů Kruhu přátel hudby.

Generální partner: Rathgeber, k. s.

Místo konání:
Malý sál

Vstupné:
70 / 120 Kč

15. 3.  (19:00–20:30)
Luční 764, Bystrice nad Pernstejnem
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ