Velkolepá přehlídka historických vlaků ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století čeká na návštěvníky železničních nádraží hned na několika místech tratě Vídeň – Znojmo – Jihlava. Tento úsek zvaný Severozápadní dráha totiž tento rok slaví 150 let své existence. Doprovodný program se v sobotu 28. srpna koná ve stanicích Znojmo, Šatov a Moravské Budějovice. Kromě jízd historických vlaků se lidé mohou těšit na výstavy dobové techniky, modelářský workshop či degustaci vín.

Zajímavostí během celého dne na trati bude jízda dobového nákladního vlaku s pískem z Božic do Jihlavy v čele s lokomotivou ř. 749/751 Bardotka, jízdy smíšeného vlaku na trati Moravské Budějovice – Jemnice v čele s lokomotivou ř.721 Hektor nebo odpolední jízdy historického motorového vozu Krokodýl mezi Šatovem, Znojmem, Moravskými Budějovicemi a Jaroměřicemi nad Rokytnou.

Na úseku mezi Prahou a Znojmem se mimořádně objeví legendární rychlík Dyje v čele s lokomotivou ř.752 Bardotka. Doprovodný program na znojemském nádraží začíná v jedenáct dopoledne a potrvá až do pěti do večera. „Přímo ve stanici bude výstava k historii Severozápadní dráhy, prohlídka železničních strojů, mechanizace údržby a techniky hasičského záchranného sboru Správy železnic,“ uvedl Jakub Maršalík, místopředseda Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě (SVD-JZM).

Trhy v jejkovské zahradě
(Ne)Tradiční trhy v jejkovské zahradě. Lidé přispěli na dobrou věc

Během dne bude možné si ve Znojmě prohlédnout celou soupravu rychlíku Dyje a ve 12.15 a 15.25 pak budou na programu dvě fotojízdy rychlíkové soupravy na viadukt přes řeku Dyji s jedinečným výhledem na historické město Znojmo. „Tyto jízdy budou pro návštěvníky zdarma, maximální počet cestujících bude omezen kapacitou soupravy. Jako perlička bude možnost vyzkoušet si jízdu v historické drezíně Warszava z roku 1971,“ dodal Maršalík.

Na doprovodném programu v Šatově na nádraží, který začíná v 10.10 se bude prezentovat společnost Igra Model. „Společnost pro tuto příležitost vytvořila speciální maketu nádražní budovy Šatova, která tu už zůstane. Pro zájemce bude připravený workshop, kdy si především děti budou moci vyrobit modely vláčku a odnést si je domů,“ uvedla starostka Šatova Lenka Stupková. Dále si městys připravil degustaci místních vín a zajištěno bude také drobné občerstvení.

Třetí stanicí, ve které na zájemce dýchne železniční historie, jsou Moravské Budějovice. Od deseti hodin dopoledne až do půl sedmé večer si zde bude možné prohlédnout železniční vozidla spolků Máňa doprava a SVD-JZM. Kromě toho zde bude vystavena modelová železnice a zájemci se budou moci svézt na lokomotivě v obvodu stanice. Moravské Budějovice slouží navíc jako přestupní stanice na vlaky, které jezdí v rámci programu historických jízd na Jemnicku.

Kompletní jízdní řády jsou k dispozici na webu svd-jzm.cz.

Třebíčská dílna MYJÓMI
Vánoce v borovinském Hliníku začínají už v létě

ZAJÍMAVÉ AKCE NAPŘÍČ REGIONEM

Novoměstské slavnosti medu
KDY: sobota od 8.00
KDE: Nové Město na Moravě
ZA KOLIK: zdarma, na koncert je dobrovolné vstupné

Poslední prázdninovou sobotu od osmi ráno do dvanácti hodin připravili na Vratislavově náměstí pořadatelé slavnosti medu aneb sladké ukončení léta. Lidé si mohou nakoupit zboží na farmářském trhu, dozví se zajímavosti o včelách na výstavě mezi stromy. Děti si užijí zábavu a naučnou stezku v herní zóně před budovou I. Základní školy, výtvarný workshop a dřevěné divadlo Honzy Hrubce. Slavné melodie v podání Swingového orchestru zazní na nádvoří Horácké galerie od půl desáté do půl jedenácté, vstupné je dobrovolné.

Festival vína a gastrofestival
KDY: pátek a sobota
KDE: Jihlava, Masarykovo náměstí
ZA KOLIK: zdarma

Bohatý program na Masarykově náměstí v Jihlavě začíná v pátek ve dvě hodiny odpoledne a potrvá až do deseti večer. Lidé se mohou těšit na koncerty, hmyzí kuchyně, gastronomické zážitky, cimbálovou muziku. V sobotu festival pokračuje od poledne a program bude obdobný jako předchozí den. Akci doplní od dvou odpoledne Kašpaři z Polné, dále si lidé užijí i barmanskou show. Když je to festival jídla a dobrého vína, nebude chybět bohatý vinný lístek. Vstupné je zdarma.

Tavba v replice středověké pece
KDY: pátek až neděle
KDE: Havlíčkův Brod, Vlkovsko

Skláři Vysočiny a Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod si pro zájemce nachystali na poslední prázdninový víkend tavbu v replice středověké pece ve Vlkovsku. Lidé se mohou opět těšit na krásu roztaveného skla pod mistrným vedením skláře Františka Nováka z Dobronína a jeho pomocníků. K tavbě je připraven doprovodný program k tématu stravování našich předků. Bude možné vyzkoušet výrobu sýra, stloukání másla, mletí obilí či pražení obilných placek. Připraven bude kvíz pro velké i malé a dílničky pro děti.

Letní Platforma se loučí
KDY: sobota od 16.00
KDE: Humpolec, park Stromovka
ZA KOLIK: zdarma

Rozloučení s létem v parku Stromovka v Humpolci přinese v sobotu bohatý program pro děti i dospělé a vynikající jídlo Jendy Kotrby. Na programu od čtyř odpoledne workshop bubnování a kreativní dílna, zpěvačka a skladatelka Dashi Stardust vystoupí od šesti hodin, o dvě hodiny později jazzová kapela Tarapaca a závěrem rock’n’rollová kapela The Train Robbers.

Astronomické pozorování pomocí velkých astronomických dalekohledů na Bráně Matky Boží v Jihlavě.
Viděli jste padat Perseidy? Mrkněte na nádherné snímky noční oblohy

 

FESTIVALY

Otevřeno Jimramov
KDY: pátek až neděle
KDE: Jimramov, park Bludník
ZA KOLIK: pátek 300 korun, sobota 400 korun, neděle vstup dobrovolný

Tento víkend se koná již dvaatřicátý ročník festivalu Otevřeno Jimramov v parku Bludník. Festival je jako vždy pro všechny věkové kategorie a nabídne spoustu zajímavé hudby, divadla, filmů, výtvarných workshopů a jiného kulturního a společenského vyžití. Návštěvníkům zahraje například Dan Bárta & Robert Balzar Trio, Nová Syntéza: Tribute to Radim Hladík, Krajina Ró, Flamengo Reunion Session či zahraniční kapely Evolet ze Slovenska, Fertile Hump z Polska a Boticelli Baby z Německa. Z divadelních představení festival nabídne divadlo Horowitz: Kapitán Noe a jeho plující ZOO nebo Divadlo Líšeň: Jezevec, Figurkov, Putin lyžuje, dále besedu se Sašou Uhlovou a další pořady a výstavy.

Brtfest 2021
KDY: sobota od 14.00
KDE: Brtnice, klášterní zahrada
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Desátý ročník festivalu. Přehlídka kapel z Brtnicka a blízkého okolí s doprovodným programem. Kapely KMČ, Alert a Vigo. Vystoupí Mažoretky Pomněnky, Tomáš a Jíří Homovi a Robert Nevole. Speciální host Perpetum Jiřího Schelingera. Akce se koná za každého počasí, občerstvení zajištěno.

Festival dechových hudeb Pelhřimov 2021
KDY: sobota a neděle
KDE: Pelhřimov, město
ZA KOLIK: vstup volný

V sobotu a neděli se koná v Pelhřimově celostátní hasičský festival dechových hudeb Pelhřimov 2021 a Dny záchranářů Pelhřimov 2021. Na festivalu vystoupí Základní umělecká škola Pelhřimov, Masopustní dechovka, Komoráci, Smyčcové trio, Teachers, Čtyřfuk, Efekt band Pacov, Páťáci, Jazz Pelgrim, Wajt Pelhřimov, Havlíčkobrodská 12, Jásalka Band, Jihočeská hasičská dechovka Božejáci, Krajanka Václava Hlaváčka, Vysočinka, mažoretky Dům dětí a mládeže Pelhřimov, Černovická dechovka. Začátek v sobotu od jedné hodiny odpoledne, v neděli od devíti ráno. Záchranářská výstava  a ukázky po celou neděli.

Mrkvancobraní v Polné.
Ohlédnutí: V Polné na Mrkvancobraní umotali nejdelší špagetu z mrkve

KONCERTY

Anna K.
KDY: pátek od 20.00
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: 450 korun

Zpěvačka Anna K. připravila sérii venkovních koncertů na krásných místech uprostřed měst, v zámeckých zahradách, amfiteátrech nebo letních kinech s názvem Letní večery. Tento pátek zavítá i do Žďáru nad Sázavou. Zájemci se mohou těšit na open air koncert na zámku od osmi hodin večer.

Pouťové odpoledne s dechovkou
KDY: neděle od 15.00
KDE: Brtnice, klášterní zahrada
ZA KOLIK: 120 korun

Dechovka má v Brtnici o pouti více než třicetiletou tradici. V posledních šesti letech se v Brtnici začaly spolu s domácí Vysočankou objevovat profesionální dechovky zvučných jmen. Ani letos tomu nebude jinak a jako host vystoupí kapela Stříbrňanka.

Koncert v kostele
KDY: sobota od 19.30
KDE: Želiv, kostel Narození Panny Marie

V sobotu se uskuteční od půl osmé v kostele Narození Panny Marie v Želivě koncert. Zazní zde skladby pro varhany a trubku. Po koncertě již tradičně bude možná prohlídka varhan a zároveň ukázka hry na tři různé žesťové nástroje - pikola, trubka a křídlovka.

Koncert: Čechomor zahraje v Želivě
KDY: pátek od 19.00
KDE: Želiv, Opatská zahrada
ZA KOLIK: 590 korun

Během svého turné s novou deskou Radosti života vystoupí v pátek v želivské Opatské zahradě skupina Čechomor. Zároveň letos slaví 33 let na hudební scéně.

Pochod v Rozsochatci
Na cestu dostanete soudek piva či tři litry vína. Pak vás čeká dvacet kilometrů

ZÁBAVA

Rozloučení s létem: Československá diskotéka
KDY: pátek od 18.00
KDE: Třebíč, Podzámecká niva
ZA KOLIK: 120 korun

Pro všechny, co diskotéky baví, obzvlášť pod širým nebem, připravili pořadatelé v Třebíči diskotéku na tento pátek. Zájemci se tak mohou rozloučit s létem ve velkém stylu československou diskotékou na Podzámecké nivě, začátek v šest večer.

Rybářské závody
KDY: sobota od 5.00
KDE: Šeborov, rybník
ZA KOLIK: 200 korun

Již potřetí nabídnou v sobotu pořadatelé rybářské závody na Okrouhlém rybníku pana Uchytila, pod sportovním letištěm u Šeborova. Od pěti hodin ráno začne prezence a rozdání úlovkových lístků, v šest hodin bude následovat start a první nahození. Závody zakončí v pravé poledne. Zúčastnit se může kdokoliv bez ohledu na věk anebo pohlaví, rybářský lístek ani povolenka nejsou zapotřebí. Startovné činí dvě stě korun. Občerstvení zajištěno na místě.

Pelhřimovská pouť a pouťová prodejní výstava
KDY: sobota a neděle
KDE: Pelhřimov

Tradiční pelhřimovská pouť se letos koná v sobotu a neděli. Malí i velcí návštěvníci si užijí plno kolotočů, zábavy, zážitků a třeba i cukrové vaty. Český zahrádkářský svaz Pelhřimov zve na pouťovou prodejní výstavu do přízemí pelhřimovské radnice. Výstava bude přístupná v sobotu a neděli od 8 do 16 hodin. Vystavovat a prodávat budou květiny, ovoce, zeleninu, bylinky, květinové vazby, perníčky i drobné ruční práce.

Noční hra v Počátkách . Pátek patří odvážným dětem
Noční hra v Počátkách. Pátek patří odvážným dětem

 

PRO DĚTI

Loučení s prázdninami
KDY: pátek od 13.00
KDE: Velký Beranov

Ve Velkém Beranově se v pátek nejen děti rozloučí s létem při zábavném programu ve fotbalovém areálu. Už hodinu po poledni začne dětské odpoledne, v půl šesté fotbalisté TJ Velký Beranov vyzvou tým českých internacionálů. U rybníka Nutlíz pořadatelé připravili letní kino. V osm večer promítne Lichožrouty, v půl desáté následuje ohňostroj a poté projekce nového českého filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Z pohádky do pohádky
KDY: neděle od 14.00
KDE: Mostiště, hřiště

Dětský den pořádají v neděli od dvou hodin odpoledne na hřišti. Děti si užijí tvořivé dílničky, malování na obličej, pohádkovou cestu, tombolu, skákací hrad pro prťata a mnoho dalšího. Cestu je možné absolvovat mezi druhou až čtvrtou hodinou. Na začátku cesty soutěžící dostane kartičku a bude mít za úkol projít pět pohádkových stanovišť s odměnou.

To nejlepší nakonec
KDY: sobota od 10.00 do 22.00
KDE: Zvole, Šiklův mlýn
ZA KOLIK: základní vstupné 330 korun

Slavnostní zakončení letní sezóny na Šiklově mlýně. Je připravený program se závěrečnou noční ohňovou show s ohňostrojem a medailonky herců.

Prázdniny končí v Zoo
KDY: neděle od 10.00
KDE: Jihlava, Zoo
ZA KOLIK: cena je součástí běžného vstupného

Dobrým tipem, jak strávit poslední prázdninovou neděli bude návštěva jihlavské zoo. V areálu zoo je připravený bohatý program pro všechny zájemce. Ti se mohou těšit na několik druhů her, soutěží a mnoho dalšího v celém areálu zoo.

Dětský den Na Hvězdě
KDY: neděle od 14.00 do 16.30
KDE: Třebíč, Na Hvězdě
ZA KOLIK: zdarma

V neděli v třebíčském sportovním areálu Na Hvězdě se uskuteční Dětský den s Integrovaným Záchranným Systémem. Příjemné odpoledne se spoustou zábavy dětem zpestří stanoviště Policie ČR, Městské policie Třebíč, hasičského záchranného sboru ČR, zdravotnické záchranné služby a baseballového klubu Třebíč Nuclears.

Prázdninové rozloučení s létem
KDY: neděle od 9.00
KDE: Jaroměřice nad Rokytnou, multifunkční sportovní hřiště
ZA KOLIK: zdarma

Prázdninové rozloučení s létem se koná v neděli od devíti hodin v Jaroměřicích nad Rokytnou na místním multifunkčním sportovním hřišti. Jedná se o sportovní den mládeže s TAJV (Tenisová akademie Jana Váni).

Sraz veteránů v Chýnově 2021
Veterány projely Pacovem. Podívejte se

HRADY A ZÁMKY

Prohlídky hradu Kámen pro rodiny s dětmi
KDY: sobota a neděle, od 10.30, 12.30 a 14.30
KDE: hrad Kámen
ZA KOLIK: dospělí 50 korun, děti zdarma

Únavné letopočty, krkolomná jména šlechticů, nuda. Ničím takovým nebudou děti zatěžovat na speciálních prohlídkách hradu Kámen. Děti se do prohlídky zábavnou a nenáročnou formou aktivně zapojí a dozvědí se několik informací o historii hradu a životě v dávných dobách. Během této prohlídky jsou rodiče jako doprovod, výklad obsahuje pouze kusé informace o historii hradu a jeho majitelích. Prohlídky budou začínat vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin a jsou určeny především pro děti od čtyř do dvanácti let. Z důvodu omezené kapacity je nutné si prohlídku předem zarezervovat na telefonech 565 426 609 nebo 721 846 931.

Živé obrazy na hradě
KDY: sobota od 17.30, 19.00 a 20.30
KDE: hrad Ledeč nad Sázavou
ZA KOLIK: 200 korun, snížené 150 korun, děti do 6 let zdarma

Poslední srpnová sobota bude na hradě v Ledči nad Sázavou ve znamení Živých obrazů, tedy speciálních nočních prohlídek v kostýmech . Jednotlivé obrazy komentuje moderátor a každý se váže k důležitému historickému milníku hradu. Buď je to přímo historická událost, nebo připomínka filmů, které se tu natáčely. Rezervace na telefonu. 731 612 457. Více informací se zájemci dozví na facebokoové stránce Hrad Ledeč nad Sázavou.

LETNÍ KINO

Šarlatán na Roštejně
KDY: pátek od 20.00
KDE: Roštejn, hrad
ZA KOLIK: vstupné 130 korun

Letní kino s filmem Šarlatán, ve kterém excelují otec a syn Trojanovi. Brány hradu se otevřou už v sedm hodin, kdo zaplatí vstupné, bude pro něj otevřená trasa B a věž.

Autokino u JE Dukovany
KDY: pátek a sobota od 20.30
KDE: Dukovany, parkoviště
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Poslední srpnový víkend zakončí letní kino v pátek komedie Matky a v sobotu pohádka Princezna zakletá v čase.

3Bobule
KDY: sobota od 21.00
KDE: Jihlava, letní kino Heulos
ZA KOLIK: 50 korun

Letní kino Heulos promítá v sobotu českou komedii 3Bobule, v hlavní roli Kryštof Hádek a Tereza Ramba. Deky a karimatky s sebou.

Večer s princeznou
KDY: sobota od 20.30
KDE: Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu za budovou Městského divadla a Kulturního zařízení v Havlíčkově Brodě se děti mohou těšit na Večer s princeznou. Podívají se na tesání do kamene s Radomírem Dvořákem, autorem soch (nejen) v lipnických lomech, které jsou použity ve zfilmované pohádce Princezna zakletá v čase. Od půl deváté bude následovat promítání uvedené pohádky. Vstupné je zdarma.

Ilustrační foto
Charita pořádá sbírku školního vybavení a potřeb pro volný čas. Zapojte se i vy

VÝSTAVY

ŽĎAS 70 let a lidé
KDY: od soboty 28. srpna do 14. listopadu
KDE: Žďár nad Sázavou, muzeum
ZA KOLIK:

Regionální muzeum ve spolupráci se společností ŽĎAS. připravuje novou výstavu o podniku, jehož vznik na začátku padesátých let 20. století měl zásadní význam nejen pro život města Žďáru nad Sázavou, ale i širokého okolí. Výstava ŽĎAS 70 let a lidé s podtitulem Příběh továrny a jejích zaměstnanců a její odraz v životě města připomene tuto historii více než 350 fotografiemi. Výstava bude otevřená od soboty 28. srpna a potrvá až do 14. listopadu 2021.

Výstava Fotostřediska
KDY: 27. srpna – 23. září 2021
KDE: Havlíčkův Brod, Muzeum Vysočiny

Fotostředisko Havlíčkův Brod oslaví 60. výročí založení výstavou vybraných prací svých současných členů, a to od pátku až do 23. září v prostorách Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod na havlíčkobrodském náměstí. Výstava bude otevřena vernisáží v pátek od pěti hodin odpoledne. Vystavující jsou Karel Blahna, Richard Cai, Romolo Cicutto, Lubomír Fila, Martin Halama, Miroslav Chvátal, Pavel Juráček, Jaroslav Kadlec, Miroslav Kodrle, Vladimír Křivánek, Vladimír Kunc, Květa Lutnerová, Stanislav Novotný, Bohumil Špaček, Jiří Rod, Jaromír Svoboda, Petr Tichý, Josef Uhlíř, Jan Volný, Antonín Vystrčil.

Výstava motoveteránů
KDY: neděle od 8.00 do 16.00
KDE: Měřín, Modrý statek 15
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Milovníci veteránů se mohou těšit na výstavu motoveteránů tuto neděli v Měříně. Akce se koná od osmi ráno do čtyř odpoledne na Modrém statku, číslo popisné 15. Vstupné je dobrovolné, občerstvení zajištěno.