Dračí lodě ve Žďáře

KDY: sobota od 9.00
KDE: Pilská nádrž, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Hladinu Pilské nádrže ve Žďáře nad Sázavou rozčeří už tuto sobotu dračí lodě. Divákům se předvede dvacet posádek ve čtyřech kategoriích.
Pandemie koronaviru hojně navštěvované akci nepříjemně zamíchala s kartami a počtem soutěžních týmů. „Letos je kvůli koronaviru účast slabší, ale jsme rádi, že se závody nakonec uskuteční,“ řekl Deníku za pořádající Windsurfing Club Velké Dářko Vladimír Ehl.
Kromě posádek z Vysočiny, kterých je většina, přijedou soutěžit týmy také například z Náchoda, Brna, Prahy nebo z Moravské Třebové.
Dvacetičlenné posádky se budou střídat ve čtyřech lodích a ve čtyřech amatérských kategoriích, kde nebudou chybět smíšené, firemní či čistě ženské posádky. Ve finálové rozjížďce by se měly na vodě objevit tři nebo i všechny čtyři lodě současně.
Spojující prvek pro soutěžní týmy i doprovodný program bude svět zvířat. „Každý ročník našich dračích závodů se snažíme na něco zaměřit. Loni to byli čerti a pro letošní rok jsme zvolili téma Máme rádi zvířata. Bude tu proto sokolník, čaroděj s hady, a také některé posádky budou závodit v kostýmech a maskách zvířat,“ prozradil Ehl.
Program závodu odstartuje zahajovacím ceremoniálem v devět hodin, o půl hodiny později by měly na start vyrazit první lodě. Závod bude komentovat z hráze již tradičně moderátor Roman Dopita. Slavnostní vyhlášení výsledků naplánovali pořadatelé na sedmou hodinu večerní. Vítězové dvanáctého ročníku závodu opět obdrží originální dračí poháry, které vytvořil umělecký sklář Oldřich Šimpach. O doprovodný program se postará fakír Dragon se svou mrazivou show plnou nebezpečných kousků. V půl sedmé večer z letadla seskočí dračí paragáni. Organizátoři nezapomněli ani na program pro děti, které se zabaví třeba v dětském koutku, při soutěžení nebo si mohou nechat namalovat obrázek na obličej. Chybět nebudou stánky s občerstvením a suvenýry.
Závěr celého programu obstará o půl desáté večer ohňová show v podání skupiny Novus Origo z Polné. Tradiční ohňostroj letos kvůli koronavirovým opatřením nebude. Návštěvníci mají na akci vstup zdarma..
Druhým a posledním závodem dračích lodí, z původně plánovaných čtyř, který se letos na Vysočině uskuteční, bude 19. září na rybníku Řeka u Krucemburku na Havlíčkobrodsku.

Ilustrační foto.
Lezecký instruktor nabízí kurzy lezení ve sportovní hale

TIPY ZE ŽĎÁRSKA

Dožínky v Edenu
KDY: sobota, 9.30 - 18.00
KDE: Bytřice pod Pernštejnem
ZA KOLIK: 180 korun

Připomenout si tradiční oslavu na ukončení sklizně mohou lidé v sobotu v Bystřici pod Pernštejnem. V tamním Centru Eden se uskuteční tradiční Dožínky. Během dne zahrají kapely Ponava a Borověnka. Slavnostní dožínkový průvod vyjde v pravé poledne Horáckou vesnicí, o půl třetí následuje ukázka krojů a jízda na koních. Nebude chybět soutěž o nejchutnější chleba a stříhání ovcí. Svůj program budou mít i děti. K dobré náladě zahraje flašinetář a všechny příznivce folkloru a tradic potěší výstava modrotisku. Plné vstupné je sto osmdesát korun.

Festival venkovské architektury 
KDY: pátek a sobota
KDE: Krásné nad Svratkou, Sněžné
ZA KOLIK: na dva dny 280 korun, páteční 220 korun, sobotní 140 korun

Festival s cílem představit lidem přehled o možnostech přístupu k architektuře na venkově se koná v pátek a v sobotu v obci Krásné. Páteční program začne od šesti hodin, vystoupí Anežka Binková a Pokáč. V sobotu od devíti do šesti hodin čeká na návštěvníky řemeslný jarmark, odborné přednášky ve stodole a ve stanu, naučná stezka obcí, výstava fotografií zástavby Horácka, sbírka na opravu kostela sv. Václava v Krásném, zábavné hry a tvoření v dětském koutku.

Žďárské farmářské trhy
KDY: sobota, od 8.00
KDE: Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční farmářské trhy mohou lidé navštívit na žďárském náměstí v sobotu od osmé hodiny ranní. Na prodejních pultech stánků se opět objeví zemědělské a potravinářské produkty menších pěstitelů a výrobců zejména z regionu, ale také další sortiment zboží prodávaný prvovýrobci.

Rybářské závody u Šeborova
KDY: sobota a neděle, od 5.00
KDE: Šeborov
ZA KOLIK: 200/100 korun

Na rybníku pod sportovním letištěm u Šeborova se v sobotu uskuteční další ročník rybářských závodů pro zájemce nad patnáct let. Hned následující den, v neděli, se zde uskuteční samostatné rybářské závody pro děti a mládež do patnácti let včetně. Obě klání začínají zápisem od pěti hodin ráno. První nahození bude v šest hodin. Rybáři budou chytat do pravého poledne. Zúčastnit se může každý, kdo zaplatí startovné. U dospělých je to dvě stě korun, děti zaplatí sto korun.

DALŠÍ TIPY

Pelhřimovsko

Setkání turistů
KDY: sobota, po celý den
KDE: Pelhřimov
ZA KOLIK: zdarma

Zahájení turistické sezóny na Vysočině se uskuteční tuto sobotu v Pelhřimově na Masarykově náměstí. Současně lidé oslaví 100 let Klubu českých turistů ve městě. Otevřené budou všechny kostely a muzea a na Křemešníku rozhledna, kostel a studánky. Celým dnem bude provázet country kapela Páťáci, od půl třetí na náměstí vystoupí kapela Božejáci. Připravený je bohatý doprovodný program.

Prohlídky pro rodiny s dětmi
KDY: sobota a neděle od 10.30
KDE: Hrad Kámen
ZA KOLIK: 40 korun

Zábavu i poučení najdou děti na speciálních prohlídkách Hradu Kámen. Děti se do prohlídky zábavnou a nenáročnou formou aktivně zapojí a dozví se informace nejen o historii hradu, ale i o životě v dávných dobách.  Prohlídky budou začínat mezi půl jedenáctou a půl třetí a jsou určeny především pro děti od čtyř do dvanácti let. Z důvodu omezené kapacity je nutné si prohlídku předem zarezervovat na telefonním čísle 565 426 609 nebo 721 846 931. 

Hrané prohlídky želivského kláštera
KDY: neděle od 14.00
KDE: Želiv
ZA KOLIK: dospělí 150 korun, děti 100 korun

Návštěvníci zažijí historii kláštera na vlastní kůži. Během téměř dvouhodinové prohlídky s průvodci v dobových kostýmech projdou celou historií kláštera premonstrátů od jeho založení až po obnovu Janem Blažejem Santinim. Občerstvit se pak mohou v klášterní restauraci a pivovaru.

Už čtvrtým rokem trénuji malé fotbalisty a fotbalistky v Bystřici, kde také bydlím. Trénování dětí mě zcela naplňuje, dále se proto vzdělávám. Na podzim se tak chystám ke studiu Licence UEFA B.
Trénování mě zcela naplňuje, přiznal Michal Bureš ze Žďárska

Třebíčsko

Slavnosti města
KDY: pátek až neděle
KDE: Třebíč
ZA KOLIK: zdarma nebo za 20 korun

Městské slavnosti v Třebíči o víkendu nabídnou kostýmované prohlídky baziliky sv. Prokopa, Zadní synagogy a Domu Seligmanna Bauera, v pátek a v sobotu se lidé mohou těšit na koncerty Za Fórem. Jednotné vstupné na koncerty a prohlídky je dvacet korun. V neděli je na zámeckém nádvoří  připravený promenádní koncert s dechovou kapelou Horanka. Hrát začne ve tři hodiny odpoledne a vstupné je zdarma.

Jihlavsko

Balóny nad Telčí
KDY: pátek až neděle
KDE: Telč
ZA KOLIK: zdarma

Posádky horkovzdušných balónů z celé České republiky se setkají tento víkend v Telči. Diváci s emohou těšit na atraktivní podívanou. Balóny startují v závislosti na počasí ráno mezi šestou a sedmou  hodinou a navečer mezi pátou a šestou hodinou. Startovním místem je náměstí, zámecký park a Roštejnský rybník.

Havlíčkobrodsko

Pohádková cesta v Lípě
KDY: sobota od 9.00
KDE: Lípa
ZA KOLIK: děti 30 korun, dospělí 40 korun

Rozloučení s prázdninami čeká na děti v sobotu v Lípě na Havlíčkobrodsku. Pohádková cesta startuje mezi devátou až jedenáctou hodinou dopolední od základní školy. Délka trasy je tři kilometry. Dále jsou pro děti připravené hry, malování na obličej, výtvarné dílny, občerstvení, skákací hrad a fotokoutek. Od půl sedmé večer mohou zdolat stezku odvahy. Startovné pro děti je třicet korun, dospělí zaplatí čtyřicet korun.