Zahajovací koncert v jihlavském domě kultury odtartovala ve čtvrtek Symfonie č. 7 Gustava Mahlera v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava s dirigentem Markem Štilcem. Pořadatelé se snažili do poslední chvíle o udělení výjimky alespoň pro padesát diváků. Nakonec se koncert uskutečnil na mnoha online platformách i na velkoplošném plátně. „Před domem kultury jsme natáhli plátno o velikosti tři krát pět metrů, parkoviště jsme uzavřeli, dali na něj židle a lidé se mohli přijít podívat přímo na místo,“ uvedla tajemnice festivalu Hudba tisíců Jana Černá. Festival pokračuje v červnu koncerty Smetanova tria, Českého filharmonického souboru se sbormistrem Petrem Fialou nebo 17. června koncertem v Horáckém divadle, který bude poděkováním všem statečným bojovníkům proti pandemii. Organizátoři věří, že v červnu už budou moci na koncerty přijít návštěvníci.

VÝSTAVA K MAHLEROVI

Festival doplňuje v jihlavském domě Gustava Mahlera výstava Vladimíra Kiseljova s názvem Bratři vášně: Wagner – Bruckner – Mahler. Ta potrvá až do 12. září. Výstava se koná u příležitosti 110. výročí úmrtí Gustava Mahlera. Kiseljov je malíř, performer, scénograf, režisér, spisovatel a pedagog, který představuje svoje energické a obrazy zachycující nadpozemského ducha hudby uvedeného tria. Výstava je přístupná každý den kromě pondělí od devíti do sedmnácti hodin.

ŽENY V CIRKUSE

Další velkou akcí je festival Fun Fatale, který se zaměřuje na ženy v moderním cirkuse. Ten se koná od 17. do 31. května v Praze a v Jihlavě. Už v pátek 21. května se na Masarykově náměstí v Jihlavě uskuteční závěrečné představení týdenního workshopu Site-specific v novém cirkuse. Šestice akrobatek pod vedením finské artistky Ilony Jäntti po dobu pěti dnů zkoumala objekty v jihlavském veřejném prostoru, aby své poznatky přetavila v novcirkusovou performance. Vstupné na akci je 50 korun.

V neděli 23. května se od tří hodin odpoledne v parku Gustava Mahlera představí Michaela Stará a Jonatán Vnouček v představení Johnny a Jenny. Představení vzniklo za podpory Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze a katedry nonverbálního divadla. Jde o groteskní komiksový souboj pro celou rodinu o nadvládu nad toaletami. Představení trvá pětačtyřicet minut a vstupné vyjde na padesát korun. Návštěvníci musí dodržovat přísná hygienická nařízení.

DALŠÍ TIPY


Pohyb


Na kole dětem s Josefem Zimofčákem…u hranic bez hranic
KDY: sobota od 10.00
KDE: Dačice, Palackého náměstí

První ročník charitativní cyklojízdy na pomezí Jižních Čech a Vysočiny pro nadační fond Na kole dětem – nadační fond Josefa Zimovčáka startuje tuto sobotu v deset hodin z Palackého náměstí v Dačicích. Délka trati je skoro sedmdesát kilometrů. Trasa pokračuje dále na Želetavu, Jemnici, Staré Hobzí, Slavonice a zpět do Dačic. Je možné se zúčastnit alespoň některé její části. Celou trasu pojede také herečka Světlana Nálepková. Výtěžek z akce bude věnovaný nadačnímu fondu Na kole dětem na podporu onkologicky nemocných dětí. Více informací najdou lidé na stránkách Na kole dětem.

Běh pro paměť národa
KDY: od čtvrtka do neděle, bez časového omezení
KDE: Třebíč, Libušino údolí
ZA KOLIK: startovné od 300 korun

Od čtvrtka do neděle se uskuteční šestý ročník benefičního Běhu pro Paměť národa. Letos účastníci poběží sami nebo s rodinou po vyznačených trasách. Síly si pak poměří on-line. Závodníci mohou svůj běh opět symbolicky věnovat osobnosti, která je inspiruje. Start a cíl je u budovy Alternátoru, trasy vedou Libušiným údolím, rodinný běh nebo procházka je dlouhá 1 kilometr, 5 a 10 kilometrů povede dále zahrádkářskou kolonií. Závodníci se zaregistrují a výsledný čas vloží do výsledkové listiny jednotlivých tras. Startovné je od 300 korun. Výtěžek Běhu umožní natočit a uchovat další stovky příběhů politických vězňů, veteránů, disidentů, všech bojovníků za svobodu.

Hrady


Hurá na hrad
KDY: denně od 10.00 do 18.00
KDE: Ledeč nad Sázavou
ZA KOLIK: dle ceníku


Hrad v Ledči nad Sázavou je pro zájemce opět alespoň částečně zpřístupněný. Navštívit bude možné věž a výstavu obrazů malíře Antonína Štrbáně a to v čase od deseti do šesti hodin večer. Do neděle 23. května si mohou lidé prohlédnout výstavu voskových figurín ve sklepení hradu nazvanou Panoptikum na hradě. Hradní Kavárna Pod Věží bude otevřena až od 1. června. Pro vstup do hradu je možné využít pouze horní bránu, spodní brána bude minimálně do konce května uzavřená.

Venkovní divadlo a hry

Kolotoč pohádek v Děkanské zahradě
KDY: pátek od 16.00
KDE: Pelhřimov, Děkanská zahrada
ZA KOLIK: vstupné 80 korun za diváka

Už pošesté pořádá Rodinné centrum Krteček loutkové divadlo. Pořadatelé se snaží, aby oživili Děkanskou zahradu a malé i velké diváky pobavili osobitým a milým humorem ručně vyrobených dřevěných loutek z rodinné dílny Marčíků z divadla Já to jsem z Hluboké nad Vltavou. Letos zájemci uvidí pod širým nebem Kolotoč pohádek se třemi krátkými pohádkami od sourozeneckého dua Marčíků. Pohádky tradičně přinesou veselou formou poučení a moudro, které k nim patří.

Maraton pro krajinu
KDY: sobota, průběžný start od 10.00
KDE: Rohozná, Na Kuši – tábořiště
ZA KOLIK: zdarma

Maraton kolem Čeřínku na podporu boje proti hlubinnému úložišti začíná v sobotu dopoledne. Trasa měří 26 kilometrů a vede z Rohozné přes Dolní Cerekev, Cejli, Mirošov, Jedlo a další místa kolem Čeřínku. Možno ji zdolat na čemkoli, v cíli čeká polévka a sudy s odpadem. Součástí je beseda a tvořivý workshop.

Trhy

Trhy v Chotěboři
KDY: sobota od 8.00 do 17.00
KDE: Chotěboř
ZA KOLIK: zdarma

Prodejní trhy v Chotěboři jsou opět tady. Zájemci si mohou přijít nakoupit v sobotu od osmi ráno do pěti hodin odpoledne na náměstí T. G. Masaryka zboží všeho druhu.

Novoměstské farmářské trhy
KDY: sobota od 8.00 do 12.00
KDE: Nové Město na Moravě, park
ZA KOLIK: zdarma

Je tu druhá sudá sobota v květnu a ta bude patřit opět novoměstkým farmářským trhům. Zájemci se mohou opět setkat s prodejci v sobotu v parku na Vratislavově náměstí, v čase od osmi do dvanácti hodin. Na druhý trh letní sezóny dorazí čtyřicítka prodejců. Nebudou chybět masné a mléčné výrobky, pečivo, koření, sazenice květin a zeleniny, sirupy, džemy, oleje, houby, omáčky, víno, med a medové produkty a spoustu dalších dobrot.

Bleší trhy NaŽďár bazár
KDY: sobota od 8.30
KDE: Žďár nad Sázavou, Farská zahrada
ZA KOLIK: zdarma

Po roce se v sobotu uskuteční již třetí ročník jarního blešího trhu NaŽďár bazár, který organizuje iniciativa Žijeme Žďárem za podpory Města Žďár nad Sázavou. Za vstup neplatí ani prodávající ani kupující.

Výstavy

Výstava: Jan Florian 1921 – 2021
KDY: od pátku do 20. června
KDE: Telč, Městská galerie Hasičský dům
ZA KOLIK: dle ceníku

Výstava ke stému výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana ze Staré Říše. Na výstavě lidé uvidí práce z volné tvorby, které nejsou součástí sakrálních staveb, proto jsou lidem neznámé. Za zmínku stojí například rodinné portréty, rané sochařské a malířské práce, skicy k sochám a freskám a další.

Příběhy z Plačkova lesa
KDY: do 11. července
KDE: Jihlava, Oblastní galerie Vysočiny, zvuková galerie Igloo
ZA KOLIK: 40/20 korun

Výstava Tomáše Šenkyříka s názvem Příběhy z Plačkova lesa je zvukovou a obrazovou sondou do významné, i když rozměry nevelké přírodní rezervace na Jižní Moravě. Jde o zajímavý příklad místa, napovídajícího o situaci, ve které je krajina u nás, v globálním měřítku.

Výstava prací žáků ZUŠ Velké Meziříčí
KDY: do neděle
KDE: Velké Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma

Studenti výtvarného oboru Základní umělecké školy Velké Meziříčí připravili jedinečnou výstavu svých prací na výlepových plochách ve městě. Zájemci si ji mohou prohlédnout ještě do neděle.

Zábava

Oživlé dvorky Nového Města na Moravě
KDY: sobota od 15.00 do 20.00
KDE: Nové Město na Moravě, různá místa

V sobotu oživí pan Kulturák dvorky v Novém Městě na Moravě. Výstavy, divadla, koncerty a workshopy druhého ročníku Novodvorků najdou zájemci na dvorku Horáckého muzeu, Horácké galerie, Kafé 133, za bývalou ZUŠ, restaurace U pasáčka, a na zahradě evangelického kostela. Dvorky s programem mohou navštívit od tří do osmi hodin večer. Všechny aktuální informace lidé najdou u pana Kulturáka na Facebooku a webu Nového Města.

Memoriál Jaroslava Vaňka v požárním útoku
KDY: neděle během dne
KDE: Velké Meziříčí, na stadionu
ZA KOLIK: zdarma

Padesátý ročník memoriálu Jaroslava Vaňka v požárním útoku se koná v neděli za třetí základní školou ve Velkém Meziříčí na stadionu.

Výlety s poučením

Teslácký šotek
KDY: sobota od 6.30 do 10.00
KDE: Jihlava, Havlíčkova 30 (areál podniku Tesla Jihlava)

Procházky jarní Vysočinou jsou tady. Pořadatelé nabízejí trasy pro pěší i turisty v délce od dvanácti do pětasemddesáti kilometrů. Jsou vedeny po turistických značených trasách a Jihlavském turistickém okruhu s možností navštívit Okrouhlík. Účastníci obdrží diplom, suvenýr, tatranku a pití.

Po stopách všeuměla Františka Vacka
KDY: neděle od 14.00
KDE: Polná, začátek na nádvoří polenského hradu
ZA KOLIK: zdarma

Jedenáctý ročník kostýmované procházky z hradu na kopec Homole. Cestou jsou připravené soutěže nejen pro děti a hledání pokladu krále Jiřího. Děti mohou přijít v kostýmech, vhodné je vzít si svačinu. Zakladatel pochodu František Vacek byl známý polenský všeuměl.

DinoPark Vyškov
KDY: denně od 9.00 do 18.00
KDE: Vyškov, Dino park
ZA KOLIK: od 150 korun

Své návštěvníky vítá od poloviny května denně vyškovský DinoPark. Areál odkrývá příchozím tajemný svět dinosaurů. Děti se budou bavit a zároveň si odnesou nové poznatky o dávné minulosti. Vstup do DinoParku je možný přes Zoopark. Základní vstupné je 220 korun, děti zaplatí 150 korun.

Co se chystá

Měřínská padesátka
KDY: 5. – 6. června
KDE: Měřín, fotbalový stadion
ZA KOLIK: startovné na místě

Jubilejní padesátý ročník Měřínské padesátky se uskuteční v sobotu 5. června a oficiální otevření Naučné stezky městyse Měřín v neděli 6. června. Obě akce jsou součástí oslav 50. výročí založení turistiky v Měříně. Start a cíl Měřínské padesátky je fotbalový areál TJ Jiskra, v sobotu od sedmi do deseti hodin. Pěší trasy měří od sedmi do padesáti kilometrů, cyklotrasy dvacet až sto kilometrů. Noční trasa padesát kilometrů startuje 4. června večer. Pořadatelé plánují otevření Naučné stezky. Sraz v neděli v jednu hodinu na fotbalovém stadionu.

Happy run
KDE: 26. června
KDE: Valeč
ZA KOLIK: registrace na stránkách Happy runu
Šestý ročník charitativního běhu Happy run se koná 26. června ve Valči. Tentokrát se poběží pro Honzíka. Závodní trasy jsou šest a dvanáct kilometrů, dětská závodní trasa má jeden a půl kilometru a rodinná nezávodní trasa je jeden a půl kilometru dlouhá. Registrace na závodní trasu je spuštěna a potrvá do 19. června, na rodinnou trasu je opět možnost registrace až na místě. Zájemci si také mohou objednat účastnické tričko a to do 12. června. Během dne je připravený bohatý program.

Hudební festivaly Hrošení na Řece
KDY: 16.-17. a 23.-24. července
KDE: Krucemburk, na pláži rybníku Řeka v kempu Moře
ZA KOLIK: dle ceníku

Protože pořadatelům bylo líto, že se festival kvůli koronaviru v roce 2020 neuskutečnil, rozhodli se v létě 2021 uspořádat festivaly rovnou dva. Třetí a čtvrtý víkend v červenci čeká posluchače folk, country, bluegrass a také westernová, trampská, vodácká i irská muzika. Více informací najdou zájemci na stránkách festivalu Hrošení.