Král Maha Vajiralongkorn je známý především díky četným a luxusním cestám do zahraničí. Pravidelně se objevuje a ubytovává v nejlepších hotelech po celém světě, které si neváhá pronajmout celé, pro sebe i svůj početný doprovod, jenž mu slouží. Jedná se jak o služebnictvo, tak o královskou stráž, vlastní kuchaře a podobně.

Pohádkově bohatý král Ráma X.:

Zdroj: Youtube

Právě kvůli okázalému stylu života je král Maha trnem v oku obyčejným Thajcům. Vadí jim také to, že král Ráma X. vlastní řadu luxusních vozidel či letadel. Například Boeing 737-800, který byl vyroben speciálně pro potřeby krále a jehož hodnota se vyšplhala k miliardě a půl dolarů.

Svatby a únos dítěte

V průběhu času se Maha Vajiralongkorn oženil a rozvedl hned čtyřikrát. Jeho první manželkou byla Soamsawali Kitiyakara, příbuzná z matčiny strany. Pár měl spolu pouze jedinou dceru. Po rozvodu s princeznou Soamsawali se Vajiralongkornovou chotí stala v únoru 1994 Yuvadhida Polpraserth, neboli Sujarinee Vivacharawongse. Ta králi porodila pět potomků: čtyři syny a jednu dceru.

Královna Alžběta a princ Charles v roce 2006.
Vysmátá Alžběta, tancující Charles i vyplazený jazyk. Královská rodina svět baví

Po partnerské roztržce v roce 1996 odjela princezna Yuvadhida s dětmi do Velké Británie, odkud Maha unesl svou dceru a vrátil se s ní zpět do Thajska. Synové z tohoto manželství byli princem po rozvodu zavrženi a žijí s matkou v USA. Pár se nikdy oficiálně nerozvedl.

Vězení pro třetí ženu…

Potřetí se korunní princ oženil v roce 2001 – jeho vyvolenou se stala Srirasmi Suwadee, která tak získala titul princezny. Později však byla obviněna z podvodu a zneužití svého postavení, to když měla na starosti správu a využívání královských finančních prostředků. Její činy byly považovány za nezákonné a Srirasmi byla odsouzena ke čtyřem a půl letům vězení.

Králova třetí choť, Srirasmi, se stala první ženou v thajské armádě, které byla udělena hodnost plukovníka. Bývalý manželský pár spolu má syna.

Princezna byla z královské rodiny „odstraněna“ a s Maha Vajiralongkornem se rozvedli v roce 2014. O pět let později se král a jeho bývalá manželka Srirasmi znovu setkali, a v roce 2020 vydal panovník prohlášení, v němž „bývalce“ obnovil její titul, hodnost a další výsady. V prosinci téhož roku byla Srirasmi jmenována plukovnicí v královské gardě. 

Konkubína na trůn

Další osudovou ženou Rámy X. byla Sineenat Wongvajirapakdi (známá jako Koi). Od roku 2014 byla jednou z králových konkubín a Maha ji v roce 2019 jmenoval královskou manželkou. Stalo se to ovšem v době, kdy po jeho boku stála ještě královna Suthida, což nedělalo dobrotu. Po krátké době byla konkubína Sineenat ze svého postu odvolána, zatčena a držena v královském paláci v Bangkoku, kde podstoupila „královskou rehabilitaci“.

"Při finále budu hodnotit celkové charisma," prozradila Jitka Kocurová svoji taktiku.
Jitka Kocurová zvolí Muže roku 2023 a má svou představu: Miluju stydlivé chlapy

Maha oficiální konkubínu zbavil po třech měsících všech titulů a výhod, kterých se jí od něj dostalo. Důvod? Sineenat se měla dopouštět nevhodného chování vůči královně Suthidě: údajně usilovala o její místo. Proto tedy absolvovala povinnou „královskou rehabilitaci“, proceduru, jíž musela projít, aby se mohla vrátit k některým královským funkcím. Před třemi lety byla Sineenat oficiálně rehabilitována a stala se opět členkou dvora.

Je princezna Suthida ta pravá?

Král Maha Vajiralongkorn, stejně jako mnoho thajských králů před ním, měl v minulosti konkubíny. Dnes je jeho oficiální manželkou korunní princezna Suthida, Queen Nui, která má podle thajského zvyku postavení nejvyšší manželky a je nejvýše postavenou ženou v království. Poslední choť thajského panovníka v době jejich seznámení sloužila jako letuška a členka královské gardy.

Thajské zákony zakazují polygamii, což znamená, že král Maha Vajiralongkorn nesmí mít více oficiálních manželek. Zákony však nezakazují soukromé vztahy nebo konkubíny. Takové praktiky jsou však v této době spíše neobvyklé a neakceptované. 

Milovník psů

Thajský král má kromě lásky k ženám mimořádný vztah ke psům. Německý bulvární deník Bild v roce 2021 tvrdil, že panovník přiletěl na návštěvu země luxusním soukromým tryskáčem nejen v doprovodu dvou set padesáti lidí, ale i s milovanou smečkou třiceti pudlů. Psy Maha miluje natolik, že má vlastní chovatelskou stanici Royal Dog Kennel. Jeho pudlové jsou známí pro svou výstavní srst…

Al Pacino se ve svých 83 letech stane počtvrté otcem.
Al Pacino ve svých 83 letech bude mít dítě s ani ne třicetiletou kráskou

Lásku ke čtyřnohým miláčkům zdědila i králova dcera, Sirivannavari Nariratana, která v roce 1997 rozšířila rodinnou psí smečku nákupem měsíčního štěněte, které dostalo jméno Foo Foo. Jeho postavení v thajské královské rodině bylo opravdu neobvyklé. Maha Vajiralongkorn si štěně zamiloval natolik, že ho zahrnoval luxusními dary a oblečky.

Foo Foo měl vlastní pas a krále doprovázel na mnoha cestách. Velmi často mu seděl na klíně i během veřejných ceremonií a oficiálních návštěv. Foo Foo se v roce 2007 dokonce zúčastnil recepce pořádané americkým velvyslancem Ralphem Boycem, jíž se účastnilo přes šest set hostů.


Nahrává se anketa ...

V tom samém roce se první královský pes Thajska stal hrdým držitelem hodnosti generála thajské armády. Při ceremoniálu byl Foo Foo oblečen do malé uniformy. Zmíněné udělení hodnosti bylo považováno za symbol lásky a náklonnosti, kterou král ke psu choval.

Uniformovaný pes žil s královskou rodinou až do svého skonu roku 2015. Když Foo Foo zemřel, držely se v paláci čtyři dny smutku. Milovaný Foo Foo měl tradiční buddhistický pohřeb s modlitbami, nakonec byl zpopelněn.

Vlastní cyklistická dráha

Ráma X. je ovšem také vyhlášeným cyklistou a údajně se účastní i řady závodů. Na kole jezdí několik desetiletí a v sedle tráví opravdu hodně času. Rozmarný panovník byl ve své zemi za svou vášeň několikrát pranýřován. Předmětem největší kritiky se stala jeho cyklistická dráha. Přesněji, jeho domácí lid štve, že si ve svém sídle v Německu nechal za několik milionů dolarů postavit cyklistickou dráhu.

Angelina Jolie je pyšnou, hned několikanásobnou maminkou. Na snímku je s filmovým kolegou Johnny Deppem. Společně natočili v roce 2010 americký akční film Cizinec.
KVÍZ: Světový šoubyznys. Která celebrita kradla v obchodě a komu vykouklo ňadro?

V souvislosti s tímto sportem se o thajském králi psalo po celém světě poté, kdy právě v Německu sedl na kolo a vydal se na vyjížďku polonahý. Fotky z cyklovýletu, kdy král oblékl jen pod prsa krátké tílko, připomínající dámskou podprsenku, obletěly svět a v Thajsku vyvolaly bouři. Odhalování těla na veřejnosti se tam považuje za nevhodné, zejména v souvislosti s tradicí a rituály, které ke královské rodině neodmyslitelně patří.