Během jednoho nešťastného okamžiku, při autonehodě kousek od jejich domku, přišla o jediného syna. O to nejdůležitější, co měla. Po překonání prvotního šoku se snažila co nejdříve vrátit do běžného života. Pláč a stesk si nechávala na chvíle, kdy byla sama. Přestože to bylo zlé a syn jí i po dvanácti letech moc chybí, našla v sobě sílu a snaží se zmírnit trápení rodičů se stejným příběhem. Jako laická poradkyně působí ve spolku Dlouhá cesta. Ty, kteří to potřebují, umí vyslechnout, utěšit, poradit a podat jim pomocnou ruku.
„Byl to strašný šok. Klečela jsem na zemi a křičela jak raněné zvíře." |
![]() |
Co se stalo, to se dozvěděla od Petrova kamaráda, kterému volala, když se nemohla sehnat syna. „Byl to strašný šok. Klečela jsem na zemi a křičela jak raněné zvíře. Byl u mě zrovna přítel a zachránil mě, když jsem začala polykat léky. Můj syn byl pro mě celý život, hnací motor, kvůli kterému v životě všechno zvládala a najednou tu nebyl. Byla jsem s ním sama od jeho tří let a představa života bez něj byla nemyslitelná. Během vteřiny nic v mém životě nemělo cenu. Do pohřbu jsem byla jako robot. Lékař mi napsal léky, abych fungovala a zvládla to,“ vzpomíná na tragédii, která jí navždy změnila život, Monika Marešová.
"Během vteřiny nic v mém životě nemělo cenu. Do pohřbu jsem byla jako robot. Lékař mi napsal léky, abych fungovala a zvládla to.“ |
![]() |
Nechtěla zůstávat zavřená doma. Dva dny po pohřbu šla do práce, aby se aspoň trochu dostala do normálu. Rozhodla se, že vše zvládne právě kvůli synovi. Šlo to lépe i díky optimistické povaze a touze jít dál a nic nevzdávat. Vysadila léky a začala zase žít. Pod dohledem svého okolí to nebylo jednoduché. Zvídavé pohledy ji kontrolovaly, jestli je dost zhroucená a nešťastná. Údivné pohledy na ni koukaly, když se zasmála. „Dnešní společnost na to není připravena, lidé hodně dychtí po senzacích, a tak vás i sledují. Já si řekla, že jim tu senzaci nepřipravím a snažila jsem se na veřejnosti chovat zcela normálně. Brečela jsem, když jsem byla sama. Lidé umí ale být velmi krutí, velmi rychle vás umí odsoudit. O lásce k našim dětem nevypovídá to, jak tragicky se tváříme nebo jak máme upravené hroby. Tu lásku a smutek máme uvnitř,“ popisuje své zkušenosti laická poradkyně.
„Dnešní společnost na to není připravena, lidé hodně dychtí po senzacích, a tak vás i sledují." |
![]() |
Lépe se vyrovnat se smutnou situací mladé ženě pomohla setkání s rodiči, co na tom byli stejně. S maminkami si povídala o dětech, prožívala spolu s nimi nejenom smutek, ale i radost, když přišla řeč na veselé historky. Bolest ze ztráty syna po letech otupila a přestala bodat, ale nikdy úplně nezmizela a Monika se s ní naučila žít. Samozřejmě přicházejí chvíle, kdy si pobrečí, i to k životu patří. Protože sama zjistila, že sdílení stejného životního příběhu přispělo k zahojení těch nejbolavějších ran, rozhodla se, že tu bude pro druhé.
„Každý člověk je jiný a každý se se ztrátou vyrovnává jinak. Všem ale mohou doporučit jedinou věc. Nenechat se ovlivňovat okolím, například radami o délce či způsobu truchlení, o tom co je a co není správné. Není správné to, že jsme přišli o naše děti. Takže dělejte vše, co cítíte, že vám alespoň trochu pomůže a pohladí vás na srdíčku. Třeba návštěva hřbitova a zapálení svíčky, procházka přírodou, nějaká činnost,“ vzkazuje těm, co právě bojují se svým smutkem, Monika Marešová.
„Každý člověk je jiný a každý se se ztrátou vyrovnává jinak. Všem ale mohou doporučit jedinou věc. Nenechat se ovlivňovat okolím." |
![]() |
Setkání s rodiči bývají velkým náporem na emoce. Laická poradkyně z Jihlavy se nikdy nedokáže oprostit od lítosti a spoluúčasti, prostě to nejde. Sama moc dobře ví, jaká je bolest, kterou lidé v sobě zrovna nosí, a pokouší se jim z ní odebrat aspoň trošku. V dobrém rozpoložení se udržuje díky relaxaci a koníčkům. Tragická ztráta ji dokázala i obohatit. Naučila se život přijímat, jak je. Naučila se více radovat z maličkostí a všech pěkných chvil s nejbližšími. Nyní si s nesmírným vděkem užívá roli babičky, synovi jejího přítele se narodila dcerka.
„Víte, pro mě syn neumřel, mám ho stále ve svém srdci a dokud žiji, bude stále se mnou." |
![]() |
Petra má ve svém životě ale už napořád. „Víte, pro mě syn neumřel, mám ho stále ve svém srdci a dokud žiji, bude stále se mnou. Mám v práci i doma jeho fotky, povídám si s ním. Není dne , kdybych na něj nemyslela. Jak by vypadal, co by řekl, byl by ženatý, jakou by měl práci a podobně. Žiji tak, aby na mě byl pyšný,“ uzavírá své vyprávění Monika Marešová.