S konceptem „hry do textilního pytlíku“ přišel Miroslav Kotík, majitel firmy Efko. „Padlo několik návrhů na název a zvítězil ten Zbyňka Čecha z našeho marketingu – Pytlíczech. Táňa vyhrála soutěž na jejich podobu, lépe řečeno jejich pokreslení a dala to do kupy s kolegyní. Vymyslela a vytvořila grafickou podobu jak na potisk pytlíčků, tak „vnitřku“ her i kartiček, hry samotné ale nevymýšlela, ty měla zadané od nás,“ ohlíží se Miroslav Kotík.

Záměrem bylo, aby šlo o unikátní název, ve kterém je obsaženo to, co výrobek charakterizuje. Tedy látkový pytlík a hry vyrobené v České republice. Vyšla slovní hříčka Pytlíczech, slovo, které se foneticky čte „pytlíček“.

Řadu deseti různých her a hlavolamů Pytlíczech spojuje funkční minimalismus a přírodní materiály – bavlna, dřevo a kvalitní karton. Pytlíczech vyrábí firma Efko v Novém Veselí. „Po oznámení, že jsem soutěž vyhrála, nastalo doslova zběsilé dobrodružství, které jsem si ale ohromně užila. Společně s vývojářkou Andreou Šindelářovou jsme vytvořily sérii deseti her a hlavolamů vhodné především na cesty,“ říká Táňa. Ta v soutěži uspěla, protože měla připravený a do detailu promyšlený nápad, byl za ním příběh a tvořila jej s láskou.

Originální kresby i příběhy

Každou hru či hlavolam provází originální kresba a příběh Táni Sekerkové. Koncept ilustrací vzešel z jejích cestovních deníků. Každá hra nebo hlavolam byla inspirována příběhem z některého z výletů, cest nebo dobrodružství. Nejde ale jen o potisk látky, ruku v ruce jde i o barevnost a komponenty k hrám a hlavolamům.

close Jsem pořád dospělé dítě, říká cestovatelka a designérka Táňa Sekerková. info Zdroj: se svolením T. Sekerkové zoom_in Jsem pořád dospělé dítě, říká cestovatelka a designérka Táňa Sekerková.

Mezi ilustrovanými motivy je například hvězdná obloha, pod kterou spávala v Chile, islandské jezero Mývatn nebo třeba borůvky z Krkonoš. Na bavlněném pytlíku hlavolamu Tangram Čtverec je natištěna ilustrace ve stínu Himálaje.

„Sedíme na střeše nejvyšší budovy ve vesnici, svítí slunce a kolem nás je Himálaj. Pijeme čaj, píšeme si deníky, hrajeme karty, díváme se na hranice s Tibetem a přemýšlíme, jak na nás bude působit výška přes pět tisíc metrů, do které se máme dostat zítra,“ popisuje myšlenky na jeden grafický „pytlíkový“ návrh Táňa.

Táňa Sekerková vystudovala v Dánsku a v Anglii grafický design. Bydlí v Praze a na víkendy odjíždí do Jizerských hor. Na obou místech si ráda hraje. „Pořád si kreslím, jsem nadšená z maličkostí, ráda se dívám na animované pohádky a jsem fanouškem Harryho Pottera. Můj taťka mi vždy připomíná, ať nikdy neztratím své vnitřní dítě. No a já jsem vlastně takové dospělé dítě pořád,“ dodává s úsměvem Táňa Sekerková.