Vyšetřování ukázalo, že oheň někdo zažehl nedbalostním jednáním. „Jakým způsobem to ale zapálil, zatím není jasné. Majitelce způsobil škodu ve výši jeden milion tři sta tisíc korun,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Soňa Svobodová s tím, že proti neznámému pachateli bylo zahájeno trestní stíhání. „Podezřelý je z obecného ohrožení,“ doplnila.

Požár vypukl uprostřed obce v odpoledních hodinách. „V půl páté jsem jel do Žďáru. Když jsem se po deseti minutách vracel, uviděl jsem kouř, který se valil od domu mého kamaráda. Okamžitě jsem volal na tísňovou linku, kde mi řekli, že jim to právě někdo ohlásil,“ vzpomínal na pondělní odpoledne před čtrnácti dny Ota Bořil z Nového Veselí.

Chránili i školu

Podle muže měla rodina ve stodole seno, slámu a zemědělskou techniku. „Dříve totiž hospodařili, víte?“ podotkl Bořil.

Na místě zasahovalo osm profesionálních a dobrovolných hasičů s jedenácti cisternovými automobilovými stříkačkami.

Při jejich příjezdu byla stodola uprostřed obce o rozměrech čtyřicet krát dvacet metrů v plamenech. Jednotky na likvidaci ohně nasadily několik vodních proudů. V místě byla dokonce zřízena dálková doprava vody z tamního potoka.

„Snahou hasičů bylo před plameny uchránit hlavně okolní objekty. V blízkosti se totiž nacházela kromě školy i novostavba a rodinný dům,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) kraje Vysočina Petra Musilová.

Podle sdělení policejní mluvčí Soni Svobodové zachránily hasičské jednotky majetek v hodnotě deseti milionů korun.