Hořelo tam ze středy na včerejšek. Profesionální i dobrovolní hasiči bojovali s ohněm dlouhé tři hodiny. V domě pak našli ohořelé mužské tělo. Příčinu požáru i přesnou příčinu smrti vyšetřují nejen hasiči, ale také kriminalisté.

„Byla nařízena soudní pitva. Až do výsledků pitvy se nebudeme k okolnostem případu vyjadřovat," konstatovala vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková. Policie nechce zatím zveřejňovat žádné informace o oběti.

Krajská mluvčí hasičů na Vysočině byla o něco sdílnější. „Uvnitř domu hasiči našli ohořelé mužské tělo," uvedla Petra Musilová.

Požáru si jako první všimli sousedé, kteří kolem půl jedné v noci volali na tísňovou linku. „V noci jsme si všimli zvláštního světla. Mysleli jsme si, že jsou to světlomety od auta. Po chvilce jsme si ale uvědomili, že u sousedů hoří. Ihned jsme volala hasiče," popsala Deníku sousedka Pavlína Hortenská.

Střecha domu už byla tou dobou celá v plamenech. „V době příjezdu prvních jednotek na místo události byla převážná část rodinného domu v plamenech. Záhy se začaly bořit vnitřní konstrukce domu a propadla se střecha. Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů," informovala o zásahu Petra Musilová. Devíti jednotkám hasičů z celého okolí se podařilo dostat plameny pod kontrolu až po téměř třech hodinách intenzivního hašení.

Podle svědků se oheň musel rychle šířit i kvůli silnějšímu větru, který v noci nad Úhrovem foukal. „Hasiči museli načerpávat vodu z místních rybníků," poznamenal starosta Kraborovic František Sojka.

Příčinu teprve určí

Rodinný dům byl požárem z větší části poničen. Škoda se odhaduje na tři miliony korun. Hasiči museli rozebrat požárem zasažené konstrukce domu a ještě několik hodin dohašovali jednotlivá ohniska požáru. Požárem zasažené věci vynosili před dům.

Vyšetřovatelé byli na místě i včera dopoledne. Kromě znalců na vyšetřování příčin požáru byli na místě také kriminalisté, kteří s pomocí speciálně vycvičeného psa hledali případné stopy po látkách, které by mohly ukázat, jak k požáru došlo. „K příčině požáru se zatím nemůžeme vyjádřit. Ještě ve čtvrtek dopoledne byly ve hře všechny možné příčiny," uvedla Petra Musilová.

Podle sousedů v domě uhořel asi osmačtyřicetiletý muž, který je příbuzným majitele domu. Ten každou středu odjíždí služebně do Prahy. S příbuzným byl domluven, že v domě pouze přespí. „Ještě ve středu asi v pět hodin odpoledne jsem s ním mluvila," podotkla sousedka.
Muž by v domě sám a podle informací Deníku si přitápěl v kamnech na tuhá paliva. Součástí rodinného domu je rovněž objekt pro ustájení koní. Žádné zvíře zraněno nebylo. Střecha domu prošla teprve nedávno rekonstrukcí a byla nová.

Na Vysočině jde letos o druhý požár, při němž zemřel člověk. V únoru při požáru v rodinném domě v obci Jamné na Jihlavsku zemřel muž. Příčinou tohoto požáru byla neopatrnost při kouření.