Takový scénář se šťastným koncem se odehrál před necelým měsícem. Jeho příčinou byla pravděpodobně špatná dvířka u komína. Každoročně vyhoří desítky domů kvůli špatnému stavu komína.

Loni hořelo od komínů na Vysočině sedmnáctkrát. V několika případech byl příčinou požáru zazděný trám. „Tento důvod býval poměrně častou příčinou vzniku požáru ještě na konci minulého století. Je-li dřevo vyzrálé a dostatečně vysušené, pak mu stačí třeba jen osmdesát stupňů a začne hořet,“ vysvětluje mluvčí hasičů kraje Vysočina Petra Musilová.

Potvrzuje, že těchto případů ale ubývá. V novostavbách se prakticky nevyskytují. Nejčastější příčinou požáru komínu jsou hořící saze. Každý rok jich hasiči celorepublikově likvidují stovky. „Stále je ještě hodně lidí, kteří se slovy, že kvůli takové věci nebudou volat hasiče, vyrazí na komín s kbelíkem vody. To je však zásadní chyba,“ zdůrazňuje Musilová.

V takovém případě může dojít k výbuchu díky vzniklé páře, která se rozpíná. Požárům komína lze přitom předejít dodržováním několika zásad. „Komíny by neměly stát v blízkosti hořlavých materiálů, jako jsou dřevěné trámy. Topit by se mělo pouze palivem, pro které je komín konstruovaný. Problémem může být i vlhké dřevo, které komín více zanáší sazemi. Nejdůležitější je ale pravidelné čištění komínů a odborná kontrola, kterou majitelům ukládá zákon,“ sdělil mluvčí hasičů Petr Kopáček.

Důležitou záležitostí je, že za nezávadný stav komínů nese plnou odpovědnost právě správce nebo majitel objektu. Vina tedy v žádném případě nepadá na kominíka, který provedl kontrolu. „Zdůraznila bych především prevenci, která mnohdy ochrání majetek, zdraví i životy,“ doplnila mluvčí krajských hasičů Musilová.