S částečně pošramocenou pověstí se budou muset vyrovnat organizátoři jihlavského mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Včera v poledne jim v centru krajského města v parčíku za kinem Dukla shořel populární obří festivalový stan.

Požár v obytné části města zaměstnal na dvě desítky profesionálních i dobrovolných hasičů a bezmála hodinu velmi vážně ohrožoval okolní domy a lidi, kteří se v nich v této době zdržovali. V ohnisku požáru se totiž nacházely uložené tlakové lahve a lahve s propan butanem. „Když jsou na místě požáru tlakové lahve, tak je zásah vždycky složitější. Tady jsme těch lahví museli vynést osm nebo devět,“ řekl těsně po ukončení zásahu jeden z hasičů.

Požár stanu vznikl zřejmě od uvnitř instalované halogenové lampy. Během několika minut zahalil centrum Jihlavy mrak z hustého černého kouře. V party stanu v té době naštěstí nikdo nebyl. Z prvních reakcí bylo zřejmé, že organizátoři festivalu, kteří měli provoz stanu s hudební a divadelní scénou a s festivalovým barem na starosti, zřejmě podcenili bezpečnostní rizika. „Bezpečnost tady byla asi velkým problémem,“ souhlasil Petr Pádivý z organizačního štábu festivalu, který se na místo dostavil.

Podle něho ale bude snahou pořadatelů festivalový stan jako jednu z nenahraditelných scén a součástí festivalu obnovit a pro další ročníky zachovat.

Ředitel festivalu Marek Hovorka si oddechl, že se požár obešel bez zranění, a potvrdil, že organizátoři hned ve středu odpoledne začali hledat náhradní prostory za zničený stan. „Předně jsem rád, že se nikomu nic nestalo,“ zdůraznil. „Stan byl součástí festivalové atmosféry, věřím, že brzy najdeme adekvátní prostor,“ dodal Hovorka.

Lidé z jihlavského magistrátu, neboť na pozemku města stan stál, nechtěli na místě událost příliš komentovat. „Počkáme na konečné výsledky vyšetřování. Případné škody, které tady mohly na majetku města vzniknout, budeme chtít nahradit,“ prohlásil přímo na místě tajemník magistrátu Lubomír Dohnal.

Škoda byla předběžně vyčíslena na půl milionu. Shořely dva vojenské stany, maringotka a nákladní pragovka s nástavbou. Požár také poškodil lampu veřejného osvětlení. Podle policejní mluvčí Jany Kroutilové byla příčinou požáru nedbalost, nebo technická závada. Pod policejní uzávěrou zůstal parčík zhruba dvě hodiny.