„Podobný výcvik se uskutečnil již potřetí. Kromě profesionálních hasičů se tentokrát zúčastnili i dobrovolní hasiči z Jaroměřic nad Rokytnou a hasiči ze stanice Havlíčkův Brod," říká Petra Musilová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.
Dopoledne účastníci získali teoretické znalosti o práci s termokamerami, později si je mohli vyzkoušet i v terénu. Na různých stanovištích využívali různé režimy a nastavení kamer. Například měřili teplotu ohně, v opuštěném autě hledali tepelné stopy a snažili se určit výšku hladiny vody v uzavřené nádobě. „Termokamery slouží především k nalezení skrytých ohnisek požáru, pro orientaci v zakouřených prostorech a pro vyhledávání osob," komentuje Musilová.
Právě vyhledávání osob si mohli hasiči vyzkoušet na dalším stanovišti. V tmavé zakouřené místnosti se pokoušeli najít jednu ze svých kolegyň. Jak mnozí přiznávají, i přes použití kamery byla orientace v tmavém prostoru obtížná.
Od roku 2016 mohou termokamery využívat všechny stanice profesionálních hasičů na Vysočině. Poslední zakoupené kamery zamířily na stanice v Polné, Humpolci, Velké Bíteši, Hrotovicích a Světlé nad Sázavou. „Rozhodně to není levná záležitost. Cena jedné termokamery se pohybuje kolem čtvrt milionu korun. Kraji Vysočina se však podařilo pokrýt víc jak tři čtvrtiny nákladů z prostředků EU," prozrazuje Musilová.
PAVLÍNA ZICHOVÁ