Bohužel, zatím se nerýsuje žádná forma podpory typu jarního kompenzačního bonusu.
Současně také zrovna teď skončilo období, kdy osoby samostatně výdělečně činné byly osvobozeny od plateb sociálního a zdravotního pojištění v souhrnné výši téměř pět tisíc korun měsíčně – ty již opět musí platit.
Roušky, desinfekce, odstup
A dále je faktem, že v souvislosti s velkými přírůstky pozitivně testovaných osob začal stát opatření proti šíření koronaviru opět přitvrzovat.
Pro vaši profesi fotografa to znamená, že jako poskytovatel služby musíte mít v interakci se zákazníkem vždy roušku.
V ateliéru (v uzavřeném prostoru) ji musí mít i zákazník, přičemž ministerstvo zdravotnictví pro něj definuje výjimku, kdy ochranu dýchacích cest nemusí mít – a to po dobu nezbytně nutnou pro pořízení portrétu, popřípadě fotografie novomanželů, včetně společného snímku s členy domácnosti a dalšími blízkými osobami.
Jinak i pro vaši provozovnu platí nutnost dezinfekce u vstupu a rozestupy minimálně dva metry.
Co se týká práce v zahraničí, pečlivě je nutné sledovat informace o vstupu cizích státních příslušníků (tedy i Čechů) do země, kde míníte fotografovat.
Tyto informace ministerstvo zahraničních věcí na svých internetových stránkách příliš neaktualizuje, soustřeďuje se zejména na vstup cizích státních příslušníků do České republiky.
Vše se rychle mění
V této chvíli však víme, že Slovensko od 18. října zařadilo Českou republiku mezi rizikové země a od příchozích při vstupu vyžaduje negativní výsledek testu na koronavirus, nechtějí-li do karantény.
To může vaši práci zkomplikovat. Podobně je tomu u cest do Německa, kde však zatím ještě rozlišují rizikovost jednotlivých oblastí ČR.
Negativní test je tak zatím vyžadován jen u osob přicházejících z Prahy a Středočeského kraje. Tato omezení se však mohou velice rychle změnit, respektive v současnosti lze očekávat více a více restrikcí. Zcela zavřené jsou například hranice Maďarska.