„Chce to pěkné počasí a odpovídající vlhkost, pak se může začít sklízet,“ uvedl ředitel krajské agrární komory Vlastimil Vaněk.

Co se týče kraje Vysočina, do polí zatím vyjeli kombajnisté jenom na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku, v jihlavském okrese by měly žně začít ke konci tohoto týdne.

Předseda Asociace soukromých zemědělců okresu Žďár nad Sázavou Milan Novák se domnívá, že na Žďársku by mohly žně vypuknout v příštích čtrnácti dnech.

Výnosy ovlivní další vývoj počasí „Pokud vydrží slunečné počasí a nebude moc pršet, bude možné začít se sklizní zhruba za dva týdny,“ prohlásil předseda. „Nejdřív přijde na řadu ozimý ječmen, pak další plodiny,“ dodal.

Jak se nepříznivé počasí podepíše na úrodě, to si zemědělci netroufají tvrdit. „Nechtějte po mně, abych takto dopředu odhadoval, jak a v jaké míře se počasí podepíše na výnosech i samotné kvalitě obilí a následně i řepky,“ sdělil předseda představenstva Proagro Radešínská Svratka Jaroslav Michal.

Ředitel krajské agrární komory má podobný názor. „Nedovedu zatím dělat jakékoli závěry, všechno záleží na počasí,“ poznamenal Vlastimil Vaněk s tím, že na Třebíčsku zatím sklidili čtyřicet pět hektarů ozimého ječmene s výnosem téměř čtytři tuny po hektaru a na Havlíčkobrodsku měli z malé plochy ozimého ječmene výnos čtyři tuny.

Podle předsedy Milana Nováka dosavadní srážky globálně nezpůsobily až tak velké škody.

„Není to tak dramatické, jak to na první pohled vypadá. O úrodu bych se obával jen v případě, že deštivé počasí bude Žďársko sužovat i v dalších dnech,“ nechal se slyšet předseda Asociace soukromých zemědělsců okresu Žďár nad Sázavou Milan Novák.

Zemědělci se shodují, že přesný termín, kdy zemědělská technika bude brázdit žďárská pole, nelze s jistotou určit. Tento týden sice meteorologové předpovídají tropické teploty přesahující třicet stupňů Celsia a slunečnou oblohu. Jasné počasí však pravděpodobně budou střídat silné bouřky, místy hrozí také kroupy a přívalové deště. O víkendu lze očekávat ochlazení a příští týden má být polojasno až oblačno.

Lucie Pátková