S výsledkem sklizně jsou zemědělci spokojení. Průměrný výnos obilí byl k pondělnímu dni na Žďársku 5,99 tuny na hektar. Za celou Vysočinu pak 6,22 tuny na hektar. „To je vynikající číslo. Před několika lety byl úspěch dostat se nad pět tun na hektar," popsal ředitel Okresní agrární komory pro okres Žďár nad Sázavou Václav Špaček.

Podle údajů Ministerstva zemědělství postupují žně na Vysočině pomaleji, než tomu bylo v loňském horkém létě. „Sklizeň mírně zdržely deště a přeháňky," potvrdil Václav Špaček.

S tím souhlasí i agronom Zemědělského družstva Sněžné Bohumil Klíma. „Počasí letošní sklizeň skutečně trochu zdrželo. Navíc například žito bylo polehané, proto bylo potřeba postupovat pomalu, aby se dobře posekalo," konstatoval Klíma.

V uplynulém týdnu se podle ministerstva zemědělcům podařilo na Vysočině dostat pod střechu více než třetinu obilí. Jeho letošní úroda je lepší než před rokem. V porovnání s loňským výsledkem je hektarový výnos vyšší skoro o 0,7 tuny.

Řepky letos pěstitelé na Vysočině sklidili z hektaru v průměru 3,5 tuny, což je stejný výsledek jako za minulou sklizeň.

Horké loňské léto tak sklizeň příliš nepoznamenalo. „Půda je u nás poměrně dobře zásobena humusem. Především díky chovu skotu, a tedy i hnojení je schopná zadržet vláhu i živiny," vysvětlil Václav Špaček.

Téměř hotovo již mají i ve Sněžném. „Zbývá nám 80 hektarů, 10 hektarů ječmene a 70 hektarů pšenice z celkové plochy 380 hektarů," popsal Bohumil Klíma.

Dnes plánuje sněženské družstvo podle Klímy pauzu, aby obilí proschlo. „Pokud vše půjde podle plánu, v pátek budeme mít sklizeno," uvedl Klíma.