Jaké jsou oblíbené zmrzliny v krajském městě? Reportéři Deníku se ptali na jednotlivých „prodejních místech“. „Každý den máme jinou kombinaci příchutí, ale vždy se v ní objevuje jogurt. Když jsou velká vedra, ptají se zákazníci spíše po ovocných příchutích,“ zmínila zmrzlinářka z Husovy ulice Stanislava Pohořelcová. Když je dobrý den, prodá zmrzlinu až tisícovce zákazníků.

Točená zmrzlina se připravuje ze suchých směsí. Základními složkami je mléko, cukr, sirup a tuk. Do směsi se přidá voda a zmrzlinu ušlehá přístroj.

Před Priorem láká vůně jahod

„U nás je nejoblíbenější jogurtová a jahodová míchaná zmrzlina. Naší specialitou je zmrzlina s čokoládovou polevou. Tu si lidé kupují častěji než zmrzlinu bez polevy, “ informovala Květoslava Baráková, která pracuje ve stánku na Masarykově náměstí.

Zmrzlinářku v Palackého ulici navštíví nejvíc zákazníků kolem 15. hodiny. „Zákazníci mají nejraději meruňkovou a zmrzlinu s příchutí pařížského krému. Příchutě měníme, v nabídce jich máme přes deset,“ zmínila Lenka Čudová. V Benešově ulici zase lidem nejvíce chutná jogurtová a neobvyklá cookies zmrzlina.

„Zmrzlinu si vyrábíme sami. Jak? To neřeknu, to je výrobní tajemství,“ zůstal tajemný Franc Gjini, majitel restaurace v Benešově ulici.

Ve zmrzlinovém stánku v ulici Matky Boží mají denně až devět druhů pochoutky. „Vůbec nejoblíbenější příchutí u nás je citron,“ uvedla zmrzlinářka Oxana.

V Husově ulici si zákazník může vybrat točenou i kopečkovou zmrzlinu. „Nejvíce jde na odbyt stracciatela a čokoláda,“ popsala obsluhující Michaela Kabátková.

Cena za kopeček se pohybuje v Jihlavě od 10 do 15 korun. Kornout točené pochoutky se dá koupit od osmi korun.

------------

Ceny zmrzliny

Masarykovo náměstí: malá točená zmrzlina: 8 Kč, malá točená s čokoládou: 10 Kč, velká točená: 18 Kč, velký točená s čokoládou: 20 Kč
Husova ulice - součást restaurace Nika: kopeček: 12 Kč, točená: 15 Kč
Husova ulice - čokoládovna: malá točená: 8 Kč, velká točená: 16 Kč
Palackého ulice - součást prodejny Brock: malá točená:10 Kč, velká točená: 15 Kč
Benešova ulice - součást restaurace Venezia: kopeček: 15 Kč
Matky Boží: kopeček: 10 Kč
Zdroj: průzkum Jihlavského deníku

Kateřina Peroutková