Žďárští městští radní již schválili pořádání jednoho zkušebního farmářského trhu. Pokud pak budou s výsledkem obyvatelé i představitelé okresního města spokojeni, je možné, že se z takové akce stane ve Žďáře nad Sázavou tradice.

„Nebude se jednat o oblečení a další výrobky, které lze běžně koupit v obchodě. Nabízet se budou produkty domácí výroby, převážně potraviny,“ nechal se slyšet žďárský starosta Jaromír Brychta s tím, že se pořadatel farmářských trhů zavázal, že kromě řádně uhrazeného nájemného po každé takové akci zajistí na své náklady úklid náměstí.

Kdy se však bude konat povolený zkušební trh, zatím na radnici nevědí. „Navrhli jsme organizátorovi několik volných termínů a nyní čekáme, jak se k nim vyjádří,“ informovala Marie Šustrová ze žďárského odboru komunálních služeb.

Trhy se ve Žďáře konají v současné době pouze dvakrát ročně, a to v srpnu a prosinci. Jejich pořádání má ve své režii město. Dříve se přitom konalyčastěji, zvažovaly se dokonce i jarmarky každý měsíc. Samo vedení radnice ale nakonec jejich počet zredukovalo.

„Místní obchodníci by z toho totiž pochopitelně velkou radost neměli. Bojí se odlivu zákazníků a samozřejmě také nižších tržeb,“ zdůvodnila tehdy žďárská místostarostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.

Menší prostor

Zmenšil se také prostor, na kterém byly stánky prodejců umístěny. Před zhruba dvěma lety byly stánky postavené i na pěší zóně a v horní části náměstí Republiky před bývalým městským úřadem. Nyní je pro tyto účely vyhrazena jenom dolní část náměstí Republiky.

„Organizátor farmářských trhů, které se mají konat jednou až dvakrát do měsíce, by tyto prostory také nepřesáhl. Chtěl by tam mít vždycky postavenou zhruba třicítku stánků,“ popsal Jaromír Brychta.

Vzhledem k faktu, o jaký sortiment se jedná, však žďárští městští radní tentokrát v častějším pořádání trhů problém nevidí. Obyvatelům města tak navíc bude poskytována služba, která tam v takto ucelené formě doposud chyběla.

„Samozřejmě se dá ve Žďáře sehnat čerstvá zelenina a ovoce nebo koupit kvalitní domácí uzeniny, ale musíte vědět, kam jít, a pak to samozřejmě oběhat nebo objet. Pokud by byly všechny tyto výrobky nabízeny na jednom místě, navíc pravidelně, uvítala bych to,“ vyjádřila se Stanislava Vaňková ze Žďáru nad Sázavou.