Co pro vás získané ocenění znamená?
Když jsem vyplňoval přihlášku do soutěže, chtěl jsem si sám sobě dokázat, že práci, kterou dělám, dělám dobře a poctivě. Už jenom postup do desetičlenného krajského finále byl pro mě velkým překvapením. Cestu na vyhlášení cen jsem dokonce před svou rodinou zatajil. Po vítězství se ve mně probudila spousta pocitů. V první okamžik jsem tomu nemohl uvěřit, protože konkurence byla opravdu velká. Potom se ve mně střídala radost s překvapením. Jsem přesvědčen, že toto ocenění ukáže našim zákazníkům, že jsme seriózní firma, která se pro ně snaží odvádět jen tu nejlepší práci. Samozřejmě, že nechceme usnout na vavřínech a budeme služby zlepšovat a zkvalitňovat.

Čekal jste takový úspěch?
Ne, v žádném případě. Jak jsem řekl, konkurence byla velká. V dnešní době má každé podnikání své úskalí a potíže, od byrokracie po nepřehledné zákony, které mají mnohdy nejednotný výklad. To, že jsme získali první místo, je jenom důkaz toho, že i v malé obci se dá dobře podnikat.

Proč si myslíte, že jste první místo získal právě vy?
Toto ocenění jsem určitě nedostal pouze za jednu věc, ale za kompletní podnikatelský záměr. Asi před třemi roky jsem si uvědomil, že pokud chci mít úspěšnou firmu, musím dělat něco jinak. Na farmě pořádáme například různé soutěže a exkurze pro děti z mateřských a základních škol. Jeden můj kamarád říká, že zemědělství je bohulibá činnost, a mně nezbývá než s ním souhlasit. Jako zemědělec mám velké možnosti podílet se na tvorbě venkova. Chci, aby Netín, obec, ve které podnikám, žiji a vychovávám svoje děti, byla obydlená a aby v ní žili lidé, kterým není jedno, co se děje s prostředím okolo nich, a aby si uvědomovali, že život na venkově je prostě super.

Jaké výrobky vaše farma veřejnosti nabízí?
V současné době jsme se nejvíce zaměřili na Farmářský jogurt bílý. Jde o produkt zdravé výživy, ve kterém nejsou žádné konzervanty, stabilizátory či zahušťovadla. Je v něm prostě kus přírody z Vysočiny. Prodáváme ale také tvaroh, sýr balkánský, sýr pařený a sýrovou rolku se slaninou.

Máte v plánu zavést na trh ještě nějaké produkty?
Další výrobky bychom v budoucnu samozřejmě nabízet chtěli, ale musíme pro to udělat nemalé investice. Chceme totiž i nadále nabízet kvalitní a bezpečné potraviny pro naše zákazníky. Takže během příštího roku se naši klienti jistě dočkají nových výrobků.

Jak jste se k farmařině dostal?
Je to rodinná tradice. Můj otec začal hospodařit, ještě když jsem chodil na základní školu.
Máte dvě malé děti, tříletého syna a roční dceru. Chtěl byste, aby vaši potomci v tradici na farmě pokračovali?
Lhal bych, kdybych řekl, že ne. Doufám, že je práce na farmě bude bavit a budou to chtít dělat. Rozhodně je ale nebudu do ničeho nutit. Pokud se pro zemědělství rozhodnou, budu jen rád.

----------------

Historie Farmy Němcovy

Farma byla založena v roce 1990. Majitelé začali hospodařit na dvaceti hektarech půdy a s dvanácti kusy skotu. O rok později rozvoj farmy dovolil přistavět nový kravín, a dnes Farma rodiny Němcovy hospodaří na sto hektarech zemědělské půdy a její stáje pojmou padesát kusů těch nejlepších dojnic.

Farma se řadí na první místa mezi obdobnými podniky i proto, že se nachází v ekologicky nejčistší oblasti České republiky – Českomoravské vrchovině. Právem bývá tato krajina zvaná české Skotsko. Její neuvěřitelná rozmanitost, podhorský charakter, řídké osídlení a panenská příroda dávají ty nejlepší podmínky pro chov skotu.

Od roku 2005 Němcovi zpracovávají mléko ve vlastní minimlékárně, převážně na Farmářský jogurt bílý a sýry. Tyto jejich výrobky získaly ocenění Regionální produkt Vysočiny. Zdroj: www.farmanemcova.cz