Z hektaru průměrně sklidili 5,8 tuny, což je podle údajů ministerstva zemědělství u této plodiny výsledek zaostávající skoro o půl tuny za průměrem v Česku. Obilí letos na Vysočině vyrostlo celkově na 129 021 hektarech polí, sklizeno je zatím ze čtyř procent těchto ploch.

Ozimý ječmen zabíral letos na Vysočině 11 840 hektarů polí, posekána je z nich necelá polovina. U zbývajících obilovin zatím zemědělci se sklizní nezačali. V kraji se rovněž ještě nerozběhla sklizeň řepky olejné, která na Vysočině zabírá 40 863 hektarů orné půdy.

Kombajny ještě nevyjely ani do polí společnosti Selekta Pacov na Pelhřimovsku. Ředitel Josef Diviš řekl, že ozimý ječmen tento rok podnik nepěstuje a porosty pšenice a řepky zatím nejsou zralé. „Ještě to vidíme tak minimálně na 14 dnů," uvedl. Řepku má podnik na 63 hektarech a ozimou pšenici na 250 hektarech.

V celé republice stihli zemědělci do začátku tohoto týdne posekat obilí na 33 000 hektarech, což představuje 2,6 procenta polí. Žně postupují nejrychleji u ozimého ječmene, který je sklizen z více než čtvrtiny. Dosahovaný hektarový výnos u něj zatím v průměru činí 6,26 tuny, což je o 0,57 tuny více než ve stejné době před rokem. Kombajny postupují nejrychleji ve Zlínském kraji, naopak v Karlovarském kraji ještě žně ani nezačaly.

Věra Stejskalová